Güneş kollektörü olarak kullanılan bir evin çatısının dış yüzeyinden zorlanmış konveksiyon ile gerçekleşen ısı transferinin incelenmesi
- Tez No: 114567
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ONUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
GÜNEŞ KOLLEKTÖRÜ OLARAK KULLANILAN BİR EVİN ÇATISININ DIŞ YÜZEYİNDEN ZORLANMIŞ KONVEKSİYON İLE GERÇEKLEŞEN ISI TRANSFERİNİN İNCELENMESİ (Doktora Tezi) Oğuz TURGUT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2001 ÖZET Yapılan bu çalışmada; iki katlı bir binanın çatısına düz olarak yerleştirilmiş, düz plaka güneş kollektörünün üst yüzeyinden rüzgardan dolayı zorlanmış konveksiyonla oluşan ısı transferi katsayıları hesaplanmıştır. Sonuçlar, 1:235 ve 1:200 ölçekli modeller üzerinde gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışma, deneysel ve sayısal olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Ortalama ısı transferi katsayılarını belirleyebilmek için yapılan deneysel çalışmada; kare, dikdörtgen, üçgen ve yamuk şeklindeki model kollektörler kullanılmıştır. Sonuçlar rüzgar tüneli deneyleri ile belirlenmiştir. Isı transferi katsayılarını belirleyebilmek için naftalin süblimasyon tekniği kullanılarak, kütle transferi çalışmaları yapılmıştır. Akışkan olarak da hava kullanılmıştır. Daha soma ısı ve kütle transferi arasındaki analoji ile kütle transferi sonuçlan, ısı transferi sonuçlarına dönüştürülmüştür.Sayısal kısımda ise; CFD2000 paket programı kullanılmıştır. Temel korunum denklemleri kararlı rejimde, 3 boyutlu ve laminer akış şartlarında çözülmüştür. Sonuçlar; ısı ve kütle transferi sonuçlarını temsil edecek biçimde, j=cRe~°'5 eşitliği ile ifade edilmiştir. Yapılan deneysel ve sayısal çalışmalar sonunda elde edilen verilerden, ortalama ısı transferi katsayısının rüzgarın geliş yönüne ve çatı eğim açısına bağlı olduğu, evin yüksekliği ve çatı saçağına ise bağlı olmadığı görülmüştür. Elde edilen deneysel ve sayısal çözüm sonuçlarının birbiriyle uyum içerisinde olduğu gözlenmiştir. Ayrıca; standart denklemin, (h=a + bVn), ortlama ısı transferi katsayısını fazla olarak hesapladığı gözlenmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi : 625.04.02 : zorlanmış konveksiyon, düz plaka güneş kollektörü, ısı transferi, model ev ve model kollektörler :296 : Prof. Dr. Nevzat ONUR \
Özet (Çeviri)
Ill INVESTIGATION OF FORCED CONVECTION HEAT TRANSFER FROM OUTER SURFACE OF THE ROOF OF A HOUSE USED AS A FLAT PLATE SOLAR COLLECTOR (Ph. D. Thesis) Oğuz TURGUT GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2001 ABSTRACT This study presents results for forced convective heat transfer coefficients on the surface of flat-plate solar collectors flush mounted on a two-story residential building and exposed to the wind. The results were obtained by using 1:235 and 1:200 scale models. This study was carried out experimentally and numerically. In the experimental study, wind tunnel experiments have been performed using model collectors having square, rectangular, triangle and trapezoidal shapes to determine the average heat transfer coefficients. Mass transfer experiments via naphthalene sublimation technique were employed for the heat transfer coefficient determination, using air as the working fluid. By means of the analogy between heat and mass transfer, these results can be used directly for heat transfer applications.IV In the numerical analysis, the governing equations were solved using the computational fluid dynamics code CFD2000 using steady-state, 3-D and laminar approaches. The dimensionless heat (mass) transfer coefficient, expressed in terms of the, j=cRe"°'5 for all model collectors and angles of attack and rüzgarın geliş. It was found that the average transfer coefficients are remarkably sensitive to the wind direction but are insensitive to the characteristics of the architectural details (e.g. eaves and height). Comparison of experimental data with computational results showed satisfactory agreement. It was observed that the currently standard computational equation (h=a+bVn, which is, in reality, not well suited to the application) substantially overestimates the average heat transfer coefficient. Science Code : 625.04.02 Key Words : forced convection, flat plate solar collector, flush- mounted, heat transfer, model house and model collectors Number of page : 296 Adviser : Prof. Dr. Nevzat ONUR