Patates unu katkısının ekmek ürünleri üzerine etkisi
Potato flour as an additive in bread products
- Tez No: 114569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KIRALİ MÜRTEZAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
PATATES UNU KATKISININ EKMEK ÜRÜNLERİ ÜZERİNE ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Ömer Erdal BİLİCİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ (ŞUBAT 2001) ÖZET Bu çalışmanın ilk amacı, ekmeğin bayatlama hızım geciktirmek için bilinen ekmek yapışım etkilemeksizin kullanılabilecek patates unu katkısının miktarım belirlemektir. Bu amaçla öncelikle buğday unu yerine %2-%4-%6 oranlarında patates unu kullanılarak üretilen ekmeklerde bir hafta boyunca oda koşullan, buzdolabı (+4 °C) ve de dondurucu (-4 °C) koşullarında saklanan ekmeklerde bayatlama olgusu; toplam nem miktarı, su özümleme ve çözünürlük indislerindeki değişimler açısından incelenmiştir. Patates unu katkısız ekmek, kontrol örneği olarak kullanılmıştır. Bu deneyler sonucunda, patates unu katkısının nem kaybı açısından bayatlamayı oda koşullarında iki gün, buzdolabı koşullarında üç gün geciktirdiği bulunmuştur. Bu çalışmanın ikinci amacı ise düşük sıcaklıkta pişirme yöntemi ile patates unu katkısı kullanılarak yeni bir ekmek ürünü geliştirmektir. Bu amaçla düşük pişirme sıcaklıklarında patates unu katkılı ekmek ürününün kabarma mekanizmalarım irdelemek için bilgisayar denetimli bir pişirme sistemi kullanılmıştır. Bağımsız değişkenler olarak patates unu katkı oram, pişirme sıcaklığı ve ortam sıcaklığım sağlayan havanın hızı alınmıştır. Üç değişkenli üç düzeyli deneysel tasarım sonucunda bu değişkenlerin yığın yoğunluğu,11 genişleme oranı ve kapalı gözenek miktarına etkisini gösteren ikinci derece modellerle kabarma mekanizmaları incelenmiştir. Bu modellerin gösterdiği mekanizmalar görüntü analiz teknikleri ile mikroskobik yapının incelenmesi sonucu irdelenmiştir. Patates unu katkısının, ürünün yığın yoğunluğunu arttırıp, kabarma oranım azalttığı; bunun sonucu ise kapalı küresel gözeneklerin miktarının arttığı, birbirine bağlı gözeneklerin miktarının azaldığı gözlenmiştir. Sonuçta 78,5 °C pişirme sıcaklığı, 2,1 m/s hava hızı, %0,9 patates ununun istenilen özelliklerde ürün eldesi için uygun koşullar olduğu bulunmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi : 603.02.01 : Ekmek, ekmek hamuru, buğday unu, patates unu, pişirme, bayatlama deneysel tasarım, tepki yüzey yöntemi, görüntü analizi :95 : Doç. Dr. Kırali MÜRTEZAOĞLU
Özet (Çeviri)
HI POTATO FLOUR AS AN ADDITIVE IN BREAD PRODUCTS (M.Sc. Thesis) Ömer Erdal BİLİCİ GAZİ UNIVERSITY INSTITUDE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY (February 2001) ABSTRACT The first objective of the present study is to find out the effect of potato flour as an additive on bread staling. It was also aimed to find out the maximum amount of potato flour that can be used in bread without changing the known bread texture. For this purpose, 2-6 % of wheat flour was replaced by potato flour and the bread samples obtained were stored at room temperature, in the refrigerator (+4 °C) and in the freezer (-4 °C) and staling was followed in terms of the changes in total moisture content, water absorption and solubility indices. Bread that did not contain potato flour was used as control sample. The results of these experiments indicated two days retardation in staling at the room temperature, while staling was retarded by three days in the refrigerator. The second objective of the present study was to develop a bread product by baking at low temperature conditions and using potato flour as an additive. For this purpose, the puffing mechanisms involved were investigated using a computer-controlled baking system. The independent variables were selected as the potato flour replacement ratio, baking temperature and the velocity of the hot air used for baking. A 3k factorial experimental design technique wasIV applied to find the second order statistical model equation constants that relate these independent variables with bulk density, expansion ratio and percentage closed pore volume. The effect of the independent variables on crumb structure was implemented by using image analysis. It was found that potato flour replacement resulted in an increase in bulk density and percentage closed pore volume and an increase in expansion ratio. As a result of these changes in the macroscopic structure, the number of spherical closed pores increased and the pore interconnectivity of the crumb structure decreased. The optimum puffed product was obtained at 78,5 °C baking temperature, 2,1 m/s air velocity and 0,9 % potato flour replacement. Science code : 603.02.01 Key words : Bread, bread dough, wheat flour, potato flour, baking, staling, experimental design, response surface methodology, image analysis Page number : 95 Supervisor : Assoc. Prof. Kırali MÜRTEZAO?LU