İş analizi ve değerlendirme tekniği olan faktör puan yöntemi ile elektrik sanayiinde bir ücret modeli geliştirme
A wage model developing in electricity industry using factor point method which is job analysis and evaluation technique
  1. Tez No: 114570
  2. Yazar: AHMET MALİK ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
İŞ ANALİZİ VE DEĞERLENDİRME TEKNİĞİ OLAN FAKTÖR PUAN YÖNTEMİ İLE ELEKTRİK SANAYİİNDE BİR ÜCRET MODELİ GELİŞTİRME (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet Malik OZTURK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2001 ÖZET Bu çalışmada adil ve dengeli bir ücret yapısına ulaşmanın ilk aşaması olan iş analizi ve değerleme tekniklerinden biri olan faktör puan yöntemi kullanılarak; işletmenin kendine özgü, yapısal ve teknolojik koşulları da göz önünde tutulmak kaydıyla, ücret modelinin oluşturulması sağlanmıştır. Elde edilen ücret modelleri incelendiğinde iş gruplarının ücretlerini en iyi temsil eden, dolayısıyla yeni bir ücret belirleme durumunda en uygun yeni ücreti belirleyecek model olarak Parabolik Model Ücret Braketi'nin kullanılması tarafımızdan önerilmektedir. Bilim Kodu : 605.01.01. ErgonomiAnahtar Kelimeler : İş Analizi, İş Değerlendirme, Ücret Sistemleri Faktör Puan Yöntemi,
Özet (Çeviri)
In this study, a wage model of a company is constructed by using the factor point method which is one of the Job Analysis and Evaluation Techniques while the structural and technological circumstances of the company are considered. When the wage models obtained are analysed, the Parabolic Model Wage Bracket is found on the best representative for the Work Groups wages. Science Code : 605.01.01. ErgonomiKey Words : Job Analysis, Job Evaluation, Price System Factor Point Method,