Hücresel imalat sistemlerinde bilgisayar destekli tesis düzenleme tasarımı
The Design of computer aided facility layout in cellular manufacturing systems
- Tez No: 114584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN TÜRKBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
HÜCRESEL İMALAT SİSTEMLERİNDE BİLGİSAYAR DESTEKLİ TESİS DÜZENLEME TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi ) Ebru EROĞLÜ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSİTİTÜSÜ OCAK 2001 ÖZET Hücresel İmalat Sistemi, fiziksel olarak bir araya kümelenmiş, özgün aletleriyle donanmış bir birim olarak çizelgelenmiş makinalardan oluşan küçük, özel hücrelerde malzeme, ölçü ve geometri gerektiren parçaları küçük yada orta ölçeklerde partiler halinde imal etmek için kullanılan bir tekniktir. Bu çalışmada Hücresel İmalat Sistemi'nde tesis düzenlemesi incelenmiştir. Literatürdeki çalışmalardan farklı olarak ilk defa bilgisayar destekli olarak Gavett ve Plyter Algoritması 'mn çıktısına Wimmert Algoritması, Delphi programlama dili ile uygulanarak iyi bir çözüm elde edilmiştir. Elde edilen düzenleme planı CRAFT Algoritması ile iyileştirilmeye çalışılmıştır. Bilim Kodu : 605.01.02 Anahtar Kelimeler : Hücresel İmalat Sistemlerinde Bilgisayar Destekli Tesis Düzenleme Tasarımı Sayfa Adedi : 90 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Orhan TÜRKBEY
Özet (Çeviri)
n THE DESIGN OF COMPUTER AIDED FACILITY LAYOUT IN CELLULAR MANUFACTURING SYSTEMS (M.Sc.Thesis) Ebru ERO?LU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2001 ABSTRACT Cellular Manufacturing System is a technique which is used to manufacture the pieces which are gathered physically, made up of tabled machines equipped with original tools as a unit which requires material, measurement geometry in particular, small cells in medium lot sizes. Facility Layout in Cellular Manufacturing System is examined in this study. Being different from the other studies in the field, an efficient solution is obtained for the first time by applying Wimmert Algorithm with Delphi programming language to the output of computer aided Gavett and Plyter Algorithm. The obtained layout block plan has been tried to improve by CRAFT Algorithm. Science Code: 605.01.02