Kaza kara noktalarının belirlenmesinde ve çözümlenmesinde coğrafi bilgi sistemlerinin kullanılması
The Usage of geographic information systems at analysis and confirmation accident black spot
  1. Tez No: 114593
  2. Yazar: VAKKAS ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIRALİ MÜRTEZAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
KAZA KARA NOKTALARININ BELİRLENMESİNDE VE ÇÖZÜMLENMESİNDE COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİNİN KULLANILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Vakkas ARSLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2001 ÖZET Bugün dünyanın her tarafında meydana gelen trafik kazaları yüzünden yüz binlerce insan hayatını kaybetmektedir. Her yıl binlerce aileyi üzüntüye boğan bu tablo her ülkenin problemi haline gelmiştir. Ülkelere ve insanlara maddi ve manevi kayıplar verdiren kazaların belirli noktalarda çok tekrar ettiği gözden kaçmamaktadır. Kazaların çok meydana geldiği kaza kara noktalarının en hızlı ve sağlam verilere dayanılarak tespiti çok büyük önem arzetmektedir. Kazalar üzerinde etkili olan kaza kara noktalarının bir an önce halledilmesi ve gerekli önlemlerin alınması zorunluluk haline gelmiştir. Coğrafi bilgi Sistemleri“GIS Geographic Information System”teknolojisi bu noktaların en güzel şekilde tespitini ve önlemlerin alınmasında hızlılık kazandıran bir sistemdir. Çok farklı alanlarda kullanılan GIS teknolojisi sağladığı imkanlar sayesinde veri tabanları olan güvenlik alanlarında çok iyi şekilde kullanılmaktadır. Tez kapsamında anlatılan GIS teknolojisinin kaza kara noktalarının belirlenmesinde ve çözümlenmesinde kullanılarak veri haritaları oluşturulmuştur. Sonuçta ortaya çıkan veriler neticesinde ise çözüm şekilleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bilim Kodu : Anahtar kelime : Coğrafi Bilgi Sistemleri, Kaza Kara Noktalan Sayfa Adedi : 88 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Kırali MÜRTEZAOĞLU
Özet (Çeviri)
n THE USAGE OF GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS AT ANALYSIS AND CONFIRMATION ACCIDENT BLACK SPOT (M.Sc.Thesis) Vakkas ARSLAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCffiNCE AND TECHNOLOGY January, 2001 ABSTRACT So far, a great number of people have died from traffic accident in the world. A lot of family worried for accident that is a big problem for every country in every year. The accidents mostly accour at same points. It is called“Accident Black Spot”. In the end of accidents, countries and people lost a lot of money and moral. In this case, it is important to obtain daily, reliable datas that belong to accident in an easy and quick way, to be able to provide the reliable sources and to improve the projects that are related to solution of the accident problems by giving affective decision in time. The technology of“Geographic Information System”is a computer system that supply information and governing knowledge in a fast and reliable way to these units which are in charge of finding out and taking the necessary measures. In this thesis, the usage of the technology of GIS and the accident maps which are prepared according to this technology are emhasied to solve accident problems and the solutions of the accidently problems. Science code : Key words : Geographic Information System, Accident Black Spot Page number : 88 Adviser : Doç. Dr. Kırali MÜRTEZAO?LU