Ağırlıklandırılmış ortalamalardan sapma tekniğinin enerji santrallerindeki kazalara uygulanması
The Application of the deviation from weighted means technique on accidents in energy plants
- Tez No: 114612
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
“AĞIRLIKLANDIRILMIŞ ORTALAMALARDAN SAPMA”TEKNİĞİNİN ENERJİ SANTRALLERİNDEKİ KAZALARA UYGULANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Nurullah Kürşad KARACAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz, 2001 ÖZET Sanayi Devriminden bu yana teknoloji gelişmiş, iş yaşamındaki güvenlik önlemleri arttırılmış sistematik tedbirlerle iş kazalarını önleyici çevreyi koruyucu yönetim biçimi gelişmiş ve kanunlarla korunmuştur. Çağımızda insanın değeri eğitilmiş birey olarak ve ülke için ise yatırım maliyeti artmış bir unsur olarak gerek insani gerekse mali açıdan karşımıza çıkmıştır. Bu durum kazaları önlemeyi, mümkünse yok etmeyi, etkilerini en aza indirmeyi gerekli kılmıştır. Sonuçta bir sistem dahilinde kazaya yol açabilecek etkenler ile sektörel faktörler de dikkate alınarak çeşitli değerlendirmelerle kazaları önceden tahmin edebilen teknikler geliştirilmiştir. Bu çalışma neticesinde,“Ağırlıklandırılmış Ortamalardan Sapma”tekniğinin TEAŞ'da son üç (1998-1999 ve 2000) yıla uygulanması gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma enerji santrali kazalarının hangi faktörlerde ve faktörün hangi seviyesinde 2001 yılı içinde olabileceğini tahmin edilmesine ve gerekli tedbirlerin alınması hazırlıklarının yapılmasına öncülük etmektedir.Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 6260001 Enerji Santralleri, Çevre, Ağırlıklandırılmış Ortalamalardan Sapma Tekniği, Kaza. 161 Yrd. Doç. Dr. Adnan SÖZEN
Özet (Çeviri)
Ill THE APPLICATION OF THE“DEVIATION FROM WEIGHTED MEANS”TECHNIQUE ON ACCIDENTS IN ENERGY PLANTS (M.Sc. Thesis) Nurullah Kürşad KARACAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2001 ABSTRACT Since the industrial revolution, technology has advanced, and a management system preventing work accidents and protecting the environmental has been developed through further systematic measures for security in work life and ithas been protected by law. In the present era, the value of man has become a prominent human is sue as aneducated individual and a financial element in which the investment cost forthe country has become considerably high. This situation necessitates preventing accidents, if possible elimnating them completely, and minimizing their consequences to the lowest possible level. As a result, accident prevention techniques have been developed with in a system after various assessments by considering sectoral and other relevant factors that can cause accidents. As a result of this work, the“Deviation From Weighted Means”technique was applied on TEAS (Turkish Power Distribution Company) in the last 3 years (1998 - 2000). This work will provide a pioneering guideline for the prediction of the accident factors andIV their levels that can occur with in the year 2001 and for taking prevention measures for them. Science Code Keywords Page Number Adviser : 6260001 : Energy Plant, Environment, Deviation from weighted means, Accident : 161 : Assoc. Prof. Dr. Adnan SÖZEN