İnternet destekli öğretim örneği
Internet-mediated instructional sample
  1. Tez No: 114652
  2. Yazar: SERÇİN BEŞİROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
~r.HÇ££Z INTERNET DESTEKLİ ÖĞRETİM ÖRNEĞİ (Yüksek Lisans Tezi) Serçin BEŞİROĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2001 ÖZET Bu çalışmada; Internet uygulamalarından yararlanılarak (web sayfaları, forum, konuk defteri, online sohbet, e-posta ve e-posta listeleri ile video konferans, vb.) bir örnek tasarlanmıştır. Öncelikle, dünyada ve Türkiye'de konu ile ilgili gelişmeler üzerinde durulmuştur. Alanla ilgili bazı kavramların anlamları verilmiştir. Daha sonra, Internet destekli öğretim açıklanmış, yurt dışında ve Türkiye'de yapılan örnek çalışmalardan bahsedilmiştir. Bu çalışmada, öğretim amaçlı web sitesi tasarım prensipleri ile online ders hazırlama stratejileri ve örneğin uygulanmasında karşılaşılan problemler yer almaktadır. G. Ü. Gazi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü VI. Dönemde verilen 'Internet Ortamında Yazarlık Dilleri Uygulaması' isimli ders için geliştirilen Internet destekli öğretim örneğinin tasarım aşamaları ve gerçekleştirilmesi açıklanmıştır. Çalışmanın sonunda, elde edilen sonuçlar ve gelecekle ilgili öneriler verilmiştir. Bölüm Kodu :61 9.02.01 Anahtar Kelimeler internet, uzaktan öğretim, Internet destekli öğretim, online öğretim, sanal ders, video konferans. Sayfa Adedi :203 Tez yöneticisi :Yrd.Doç.Dr. Halil İbrahim BÜLBÜL
Özet (Çeviri)
11 AN EXAMPLE OF INTERNET SUPPORTED INSTRUCTION (M.Sc. Thesis) Serçin BEŞİRO?LU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2001 ABSTRACT An example has been projected in this study, by the method of the Internet applications (web pages, forum, chat, guest book, e-mail, listservs, videoconference, etc). Initially, the developments related to the subject in the world and in Türkiye is emphasized. The meaning of the relevant concept has been explained. Following, Internet supported instruction has been clarified; the sample studies in the world and in Türkiye have been investigated. Instructional web site design principles, strategies of preparing an online lesson and encountered problems take place in this study. The phases of design and realization of Internet supported instruction example for the lesson 'The Applications of Authoring Languages on the Internet given in G.U. Gazi Education Faculty Department of Computer and Instructional Technologies Education in the 6th semester has been described. The outcomes of this study and the proposal is presented at the end of the study. Science code :61 9.02.01 Keywords internet, distance instruction, Internet-mediated instruction, online instruction, online lesson, videoconferencing. Page number :203 Adviser :Assist.Prof.Dr. Halil Ibrahim BÜLBÜL