AUTOCAD ortamında oluşturulan 2b'lu çizimlerden 3b'lu katı modellerin elde edilmesi
Reconstruction of 3d solid models from 2d drawings generated in AUTOCAD
- Tez No: 114693
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT GÜLESİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
AUTOCAD ORTAMINDA OLUŞTURULAN 2B'LU ÇİZİMLERDEN 3B'LU KATI MODELLERİN ELDE EDİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Adem ÇİÇEK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2001 ÖZET AutoCAD ortamında oluşturulan 2B'lu çizimlerden 3B'lu katı modellerin elde edilmesi konusunda bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışma ile bir bilgisayar programı geliştirilerek kullanıcı tarafından AutoCAD ortamında oluşturulan 2B'lu silindirik ve prizmatik parçaların görünüşleri bilgisayar programı yardımıyla DXF formatında kaydedilmiştir. Çizime ait geometrik bilgiler program tarafından yorumlanarak silindirik ve prizmatik katının birincil ve ikincil ilkelleri dönel ve lineer süpürme operasyonları ile elde edilmiştir. Daha sonra ikincil ilkeller birincil ilkellerden Boolean operasyonları yardımıyla çıkarılmıştır ve silindirik son katı modeller tamamlanmıştır. Prizmatik son katı modeller ise, birincil ilkeller bir araya getirilerek elde edilmiştir. Programlama dili olarak VisualLISP programlama dili kullanılmıştır. Bilim Kodu : 626.12.00 Anahtar Kelimeler : 3B'lu Katı Model, Ortografik Görünüşler, Yapılandırma Sayfa Adedi : 85 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mahmut GÜLESÎN
Özet (Çeviri)
RECONSTRUCTION OF 3D SOLID MODELS FROM 2D DRAWINGS GENERATED IN AUTOCAD (M. Sc Thesis ) Adem ÇİÇEK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCDXNCE AND TECHNOLOGY JUNE 2001 ABSTRACT A research work regarding reconstruction of 3D solid models from 2D drawings generated in AutoCAD has been performed. With this work, a computer program has been developed. The orthographic views of 2D cylindrical and prismatic parts drawn by the user in AutoCAD are saved in DXF format through the use of the program developed. Having been evaluated the geometric information by the program, primary and secondary primitives of cylindirical and prismatic solids are obtained by rotational and linear sweeping operations. Then, secondary primitives are subtracted from primary primitives by Boolean operations and cylindirical final solid models are completed. Prismatic final solid models are obtained by combining of primary primitives. VisualLISP was used as a programming langauage. Scientific code : 626. 12.00 Key Words : 3D Solid Model, Orthographic Views, Reconstruction Page number : 85 Adviser : Prof. Dr. Mahmut GÜLESİN