Ortasından ısıtılan iki ucu sabit kompozit silindirde elastik-plastik gerilme analizi
Elastic-plastic stress analysis of a centrally heated composite cylinder with fixed ends
  1. Tez No: 114715
  2. Yazar: ALİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜFİT GÜLGEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ORTASINDAN ISITILAN İKİ UCU SABİT KOMPOZIT SİLİNDİRDE ELASTİK-PLASTİK GERİLME ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Ali ÖZTÜRK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2001 ÖZET Bu çalışmada, Tresca akma şartı ve birleşik akış kuralına dayanarak, iki ucu sabit, ortasından ısıtılan kompozit bir silindirin elastik-plastik deformasyonu, sadece geometrik parametrelerin etkisini değil aynı zamanda akma dayanımı, elastisite modülü, Poisson oranı, ısıl iletkenlik katsayısı ve ısıl genleşme katsayıları gibi malzeme özellikleri de dikkate alınarak incelenmiştir. Elastik- mükemmel plastik malzemeden yapılmış bu kompozit silindirik çubuktaki gerilme, gerinim ve deplasman dağılımının kesin çözümü sunulmuştur. İçteki silindirde artan ısı üretimiyle birlikte değişen gerilme dağılımı ve plastik bölgelerin gelişmesi grafiklerle gösterilmiş, elde edilen sonuçlar tartışılmıştır. Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa adedi Tez yöneticisi 625 02 02 Elastik-plastik gerilme analizi, iki ucu sabit silindir 109 Doç. Dr. Müfit GÜLGEÇ
Özet (Çeviri)
11 ELASTIC-PLASTIC STRESS ANALYSIS OF A CENTRALLY HEATED COMPOSITE CYLINDER WITH FLXED ENDS (M.ScThesis) Ali ÖZTÜRK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2001 ABSTRACT In this study, based on Tresca's yield condition and its associated flow rule, the elastic-plastic deformation of a centrally heated composite cylinder with fixed ends is investigated by taking into consideration the influence of not only the geometrical parameters but also the material properties such as yield strength, modulus of elasticity, Poisson ratio, thermal conductivity and coefficient of thermal expansion. The exact solution of the distribution of stress, strain and displacement in this elastic-perfectly plastic composite cylindirical rod is presented. With the increasing of the heat generation inside the inner cylinder, the stress distribution and the expansion of different plastic regions are displayed graphically and the results obtained are discussed. Science code Keywords Page number Adviser 625 02 02 Elastic-plastic stress analysis, cylinder with fixed ends 109 Assoc. Prof. Dr. Müfit GÜLGEÇ