Türkiye ballota L. (labiatae) cinsinin revizyonu
The Revision of the genus ballota L. (labiatae) of Turkey
  1. Tez No: 114724
  2. Yazar: FATMA TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ DUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
in Türkiye ballota L. (labiatae) cinsinin revizyonu (Doktora Tezi) Fatma TEZCAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EKİM 2001 ÖZET Bu çalışmada ülkemizde yayılış gösteren Ballota L. cinsine ait türlerin morfolojik, anatomik, palinolojik ve sitolojik özellikleri, tür tanıma anahtarları, tur tanımlan ve coğrafik yayılışları verilmiştir. Yapılan anatomik çalışmalarda taksonlann gövde, yaprak ve petiol anatomileri ortaya konulmuştur. Palinolojik çalışmalarda cinse ait türlerin polenleri ışık mikroskobunda incelenmiştir. Polenler subpralate ve prolate-spheroid tipte, trikolpat ve AMB şekli intersemiangular'dır. Sitogenetik incelemede kromozom sayıları; B. acetabulosa (L.) Bentham 2n: 28, B. pseudodictamnus (L.) Bentham ssp. lycia Hub.-Mor. 2n: 20, B. cristata P. H. Davis 2n: 30, B. antalyense F. Tezcan & H. Duman 2n. 32, B. saxatilis Sieber ex J & C. Presi ssp. saxatilis 2n: 30, B. saxatilis ssp. brachyodonta (Boiss.) Davis & Doroszenko 2n: 30, B. inaequidens Hub.-Mor. & Patzak 2n: 30, B. glandulosissima Hub.-Mor. & Patzak 2n: 28, B. larendana Boiss. & Heldr. 2n: 28, B. latibracteolata Davis & Doroszenko 2n: 28, B. rotundifolia C. Koch 2n: 28, B. macrodonta Boiss. & Bal. 2n: 26 ve B. nigra alt türleri 2n: 20 olarak tesbit edilmiştir. Türkiye florasında 16 taksonla temsil edilen Ballota cinsi üyeleri bu çalışma sonucunda 17 takson altında değerlendirilmiştir. Bu çalışma ile bilim dünyası için yeni bir takson ilave edilmiştir. (B. antalyense F. Tezcan & H. Duman) B.IV cristata ve B. inaequidens'in filogenetik sıralamadaki yeri değiştirilmiştir. B. saxatilis ssp. brachyodonta'nın ve B. nigra ssp. anatolica'nin endemik olmadıkları, Suriye'de ve İran'da yayılış gösterdikleri tesbit edilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelime Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 401 03 04 Revizyon, Ballota, Labiatae, Türkiye 271 Prof. Dr. Hayri Duman
Özet (Çeviri)
THE REVISION OF THE GENUS BALLOTA L. (LABIATAE) OF TURKEY (Ph. D. Thesis) Fatma TEZCAN GAZIUNTVERSIY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2001 ABSTRACT In this research, the morphological, anatomical, palynological, cytological characteristics, identification key, species descriptions and geographical distributions of species, belong to genus Ballota L. in Turkey, presented. In the anatomical studies of this research stem, leaf and petiol anatomies of taxa were examined. In the palynological studies of the research the polens of species belong to genus Ballota were axamined in the light microscope. The pollen type of this genus is tricolpate. The pollens are subprolate and prolate-spheroid in shape and the AMB type is intersemiangular. In the sitogenetic examination the number of cromosoms were determined as; B. acetabulosa (L.) Bentham 2n: 28, B. pseudodictamnus (L.) Bentham ssp. lycia Hub.-Mor. 2n: 20, B. cristata P. H. Davis 2n: 30, B. antalyense F. Tezcan & H. Duman 2n: 32, B. saxatilis Sieber ex J. & C. Presl ssp. saxatilis 2n. 30, B. saxatilis ssp. brachyodonta (Boiss.) Davis & Droszenko 2n. 30, B. inaequidens Hub.-Mor. & Patzak 2n: 30, B. gland ulosissima Hub.-Mor & Patzak 2n: 28, B.VI larendana Boiss & Heldr. 2n: 28, B. latibracteolota Davis & Doroszenko 2n: 28, B, rotundifolia C. Koch 2n: 28, B. macrodonta Boiss. & Bal. 2n: 26 and B. nigra ssp. 2n: 20. At the end of this research the members of genus Ballota, represented by 16 taxa in the Flora of Turkey, were evaluated under 17 taxa. With this research, a new taxon was added to the science (B. antalyense F. Tezcan & H. Duman). The place of B. cristata and B. inaequidens in the filogenetik order were changed. It's found that B. saxatilis ssp. brachyodonta and B. nigra ssp. anatolica are not endemic to Turkey and distribute in Syria and Iran. Science code : 401. 03. 04 Key words : Revision, Ballota, Labiatae, Turkey Page number : 271 Adviser : Prof.Dr. Hayri Duman