Pirincin korozyonuna buhar fazı inhibitörlerinin etkisi
The Effect of vapor phase inhibitors on brass corrosion
  1. Tez No: 114742
  2. Yazar: SELMAN DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE KABASAKALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
PİRİNCİN KOROZYONUNA BENZOTRİAZOL VE TOLUTRİAZOL İNHİBİTÖRLERİNİN ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Selman DİNÇER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET Bu çalışmada önemli kullanım alanlarına sahip.bir bakır alaşımı olan pirincin %3 'lük NaCI ortamındaki korozyonu incelenmiştir. Pirinç ile bileşenleri olan çinko ve bakırın bu ortamdaki korozyonuna tolutriazol (TTA) ve Benzetriazol (BTA) inhibitörlerinin etkisi araştırılmıştır. Korozyon özellikleri ve inhibitor etkinliklerini belirlemek amacıyla potansiyostatik ölçümler yapılmış ve kütle kaybı ölçümlerinden faydalanılmıştır. Yapılan deneyler sonunda;özellikle BTA nın pirincin korozyonunu önlemede etkili inhibitör olduğu TTA nın etkisinin daha az olduğu belirlenmiştir. Elde edilen potansiyostatik eğrilerden ve kütle kaybı ölçümlerinden pirincin korozyonunda söz konusu inhibitörlerin etkinliğini açıklayan bir mekanizma önerilmiştir. Bilim kodu : 405.04.00 Anahtar kelimeler : Pirincin korozyonu, inhibitör Sayfa adedi :81 Tez yöneticisi :Prof. Dr. Melike KABASAKALOĞLU
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF BENZOTRIAZOLE AND TOLYTRIAZOLE INHIBITORS ON BRASS CORROSSION (MSTER THESIS) SELMAN DİNÇER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE 2001 SEPTEMBER ABSTRACT In this study, the corrosion of brass and its components, which have wide application fields, in 3 % NaCI media, was investigated. The effect of inhibitors, Tolytriazole (TTA) and Benzotriazole (BTA) on the corrosion of brass and its components'zinch and copper'were investigorted in that media. Potendiodynamic and weigh - loss measure were done in order to determine corrosion characteristic and inhibitor effectiveness. It was seen that, while especially BTA was an effective inhibitor on inhibition of brass corrosion, the effects of TTA and TTA - BTA inhibitor mixture were small. A mechanism for explaining inhibitor effectiveness on brass corrosion was propesed by the aid of potentiodynamic curves and studies on weight - loss obtained. Science code : 405.04.00 Key words : Brass corrosion, inhibitor Number of pages : 81 Supervisor : Prof. Dr. Melike KABASAKALO?LU