Buji ile ateşlemeli bir motorda kullanılan motronik yakıt enjeksiyon sisteminin deneysel incelenmesi
The Experimental research of motronic fuel injection system used in spark ignition engine
- Tez No: 114741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. SAHİR SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
BUJİ İLE ATAŞLEMELİ BİR MOTORDA KULLANILAN MOTRONİK YAKIT ENJEKSİYON SİSTEMİNİN DENEYSEL İNCELEMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Fatih ERDOGMUŞ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 2001 ÖZET Buji ile ateşlemeli motorlarda kullanılan yakıt enjeksiyon sistemleri, teknolojik gelişim sırasına göre araştırılmıştır. Jetronik Yakıt Enjeksiyon Sistemleri genel olarak incelenmiş olup daha çok Motronik, M-Motronik, ME-Motronik ve MED- Motronik Yakıt Enjeksiyon Sistemleri üzerinde durulmuştur. Deneyler, Motronik Yakıt Enjeksiyon Sistemi üzerinde, motorun çalışma şartları dikkate alınarak yapılmıştır. Motorun, rölantideki ısınma surecinde, yük altında hızlanmasında, gaz kelebeğinin değişik açıklıklarında ve çeşitli yükler altında, enjeksiyon süreleri, püskürtülen yakıt miktarı ve hava/yakıt oranı ölçülmüştür. Sonuçlar, deneysel ve teorik olarak karşılaştırılmıştır. Bilim Kodu : 6261001 Anahtar Kelimeler : Motronik, Yakıt, Enjeksiyon, Buji İle Ateşlemeli Motor Sayfa Adedi : 93 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. M. Sahir SALMAN
Özet (Çeviri)
THE EXPERIMENTAL RESEARCH OF MOTRONIC FUEL TN.IF.rTTON SYSTEM TTSFD TN SPARK TfiNTTTON F.Nfî¥NF. (M. ScThesis) Fatih FRDOfiMTTS OAZT TTNTVFRSTTY TNSTTTTTTF. OF SCTFNCF ANT» TFCHNOTOOY November 2001 ABSTRACT Fuel injection systems used in spark ignition engines had been researched according to their technological development. Jetronic fuel injection systems had been researched commenly but Motronic, M-Motronic, ME-Motronic and MED-Motronic fuel injections systems had been researched more detailed. Experimental studies had been done on the Motronic fuel injection system as the study conditions had been taken into consideration of engine. The times of processes of injection, the amount of sprayed fuel and air/fuel rate had been measured in warming up process at an idling speed, speed up under load, different opening of throttle valve and under various loads of engine. Experimental results had been compared as experimental and theoretical. Science Key Words Page Number Adviser 6261001 Motonic, Fuel, Injection, Spark Ignition Engines 93 Doç. Dr. M. Sahir SALMAN