Türkiye'de keman eğitim-öğretiminde karşılaşılan sorunlar üzerine bir araştırma
A Study on the problems faced in violin instruction and training in Turkey
- Tez No: 114749
- Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
TÜRKİYE'DE KEMAN EĞİTİM-ÖĞRETİMİNDE KARŞILAŞILAN SORUNLAR ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA (Yüksek Lisans Tezi) Mete YALÇIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET Bu çalışma, kas ve iskelet yapısını tanıtmakta, bir keman yorumcusunun, bu dokularda meydana gelebilecek rahatsızlıklarını hatırlatmakta, bu konuda nasıl önlemler alabileceğini göstermekte ve mesleki hayatı boyunca vücut sağlığı için yapması gereken bazı temel egzersizleri içermektedir. Bu egzersizler, vucüda çeviklik ve güçlülük sağlayacakları gibi, sanat hayatı boyunca bir keman yorumcusunun mağruz karabileceği bazı mesleki fiziksel hastalıkları da önlemeye yöneliktirler. Genel hazırlık egzersizleri başlığı altında yeralan nefes egzersizleri, yorumculuk sırasında nefesin daha rahat bir kontrolünü sağlamakta, duruş ve germe egzersizleri ise doğru bir duruş kazanma ve kasların esnekliği konusunda yardımcı olacaktır. Harekete hazırlayan temel pozisyonlar ve orta dereceli germe egzersizleri başlığı altında yeralan kafa egzersizleri ve denge egzersizleri, vücudun denge kontroluna katkıda bulunacaktır. Keman çalımı için temel olan sallanma egzersizleri, kaslarının ısınmasına ve güçlenmesine yardımcı olacaktır. Son olarak sunduğum yoga egzersizleri ise, vücudun belli bir aktivitenin ardından rahatlamasını sağlayacak rahatlama egzersizleridir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 59 Prof. Sadettin ÜNAL
Özet (Çeviri)
A STUDY ON THE PROBLEMS FACED IN VIOLIN INSTRUDUCTION AND TRANING IN TURKEY (M. Sc. Thesis) Mete YALÇIN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2001 ABSTRACT This thesis focuses upon defining muscular and skeletal systems, reminds the violin player of the diseases which can take place in these tissues, shows the measures which can be taken and includes some of the basic exercises that should be done for bodily health during his/her career. These exercises provide the player a swift and strong body. Moreover, they prevent the player from experiencing professional physical diseases. Breath exercises, which are examined under Part 4.1 :General Prepatory Exercises, while performing provide the player a easier control over his/her breath. Posture and stretching exercises will help the player maintaining the right posture and flexibility of muscles. Head and balance exercises which are examined under basic positions preparing the action and medium level stretching exercises will contribute to the control of bodily balance. Swinging exercises that are fundamental to violin performance will warm the muscles up and strengthen them. Finally, the yoga exercises will make the body relax after a specific activity. Science code Key Words Pace number 59