Kesme için güçlendirilen betonarme kirişlerin tersinir yükler altında davranışı
Behaviour of the reinforced concrete beams strengthened for shear under reversal loads
  1. Tez No: 114750
  2. Yazar: NAZİK HASAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SİNAN ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
KESME İÇİN GÜÇLENDİRİLEN BETONARME KİRİŞLERİN TERSİNİR YÜKLER ALTINDA DAVRANIŞI (Yüksek Lisans Tezi) Nazik KH. HASAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET Yeterli kesme dayanımına sahip olmayan betonarme kirişlerin güçlendirilmesi amacıyla kullanılan yaygın yöntemlerden biri de dıştan yerleştirilen kelepçelerle kesme dayanımı yetersizliğinin giderilmesi tekniğidir. Uygulamada kullanılmasına karşın, bu yöntemin etkinliği ile elemanın davranış ve dayanımı üzerindeki etkileri konusunda az sayıda araştırma bulunmaktadır. Çalışmada kelepçelerle güçlendirme yönteminin depremi benzeştiren tersinir ve tekrarlanır yükler altında performansı deneysel olarak araştırılmıştır. Düzenlenen deney programında 3 adet konsol kiriş elemanı test edilmiştir. Deney sonuçlan güçlendirme yönteminin elemanın dayanım, rijitlik, süneklik üzerindeki etkilerini ortaya koyacak biçimde değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlan, güçlendirme yönteminin tersinir ve tekrarlanır yükler altında da etkin olduğunu, kelepçelerin kesme çatlaklarını kontrol ederek elemanda eğilme davranışı gelişmesini sağladığını göstermiştir. Bilim kodu : 624.03.01 Anahtar kelimeler : Betonarme kirişler, kesme donatısı, kesme dayanımı, güçlendirme, tersinir yükler Sayfa adedi : 73 Tez yöneticisi : Prof. Dr. Sinan ALTIN
Özet (Çeviri)
11 BEHAVIOUR OF THE REINFORCED CONCRETE BEAMS STRENGTHENED FOR SHEAR UNDER REVERSAL LOADS (M. Sc. Thesis) Nazik KH. HASAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2001 ABSTRACT The most common technique used to provide additional shear strengthen reinforced concrete beams, which have inadequate shear reinforcement, is the use of exterior clamps. Although this clamping technique is widely used in practice, the effectiveness and its influence on the behavior and strength have not been investigated enough. The performance of strengthening technique of the beams by clamps under cyclical and reversal loads which is resemblance to seismic was experimentally researched. During the experiment program three elements of console beams have been tested. Results of the test were indicate the influence of the technique on strength, rigidity and ductility of beams. Test results prove that strengthening technique under cyclical and reversal loads is very effective. External clamps improve shear behavior thus lead to bending failure and control shear cracks. Science Code : 624.03.01 Key Words : Reinforced concrete beams, shear reinforcement, shear strength, strengthen, reversal loads Page Number : 73 Adviser : Prof. Dr. Sinan ALTIN