Jeotermal merkezi ısıtma sistemleri
Geothermal central heating systems
- Tez No: 114769
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOROS ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
JEOTERMAL MERKEZİ ISITMA SİSTEMLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet OKUL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2001 ÖZET Jeotermal kaynaklar bakımından oldukça zengin olan ülkemiz, jeotermal potansiyel bakımından dünyanın 7. Ülkesidir. Jeotermal elektrik dışı mevcut uygulamalarda ise dünyanın 5. Ülkesi konumundadır. Türkiye'deki merkezi ısıtma sistemlerinde daha çok jeotermal enerji kullanılmaktadır. En önemli jeotermal merkezi ısıtma sistemlerinden birisi Kızılcahamam jeotermal merkezi ısıtma sistemidir. Bu çalışmada Kızılcahamam jeotermal merkezi ısıtma sistemi ile enerji kaynağı olarak doğal gaz kullanılan 100. Şilesi klasik merkezi ısıtma sistemi teknolojik ve ekonomik yönden analiz edilerek, bu iki merkezi ısıtma sistemi karşılaştırılmıştır. Kızılcahamam jeotermal merkezi ısıtma sisteminin yıllık işletme gideri, 100. Yıl sitesi klasik merkezi ısıtma sisteminden 1/5 oranında daha azdır. Yıllık konut ısıtma bedeli bakımından ise 1/3 oranında daha ekonomiktir. Bilim Kodu : 705.3.014 Anahtar Kelimeler : Jeotermal Enerji, Merkezi ısıtma Sayfa Adedi : 112 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Toros ÖZBEK
Özet (Çeviri)
11 GEOTHERMAL CENTRAL HEATING SYSTEMS (M.Sc. Thesis) Ahmet OKUL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2001 ABSTRACT Our country is rather rich than the other countries about the geothermal sources. According to geothermal energy source is 7 of the world but directly used of the geothermal source is 5th of the world. Central heating systems are used geothermal energy in Turkey. The most popular of geothermal central heating system is existing Kızılcahamam in Turkey. This resource it's technology and economical is explain and compared with the Kızılcahamam geothermal central heating system and 100. Yıl Sitesi classic central heating system in used natural gas. The Kızılcahamam geothermal central heating system is cheaper than 100. Yıl Sitesi classic central heating system (1/5 ration) in addition. The former one according to the house heating system is more economical (1/3 ration) than the later one. Science code Key Words Page number Adviser 705.3.014 Geothermal Energy, Central heating 112 Assist. Prof. Dr. Toros ÖZBEK