Kent içi toplu taşımada raylı sistemlerin yeri ve Ankara metrosu ile Ankaray örneklerinin değerlendirilmesi
The importance of rail transit in urban mass transportation and evaluation of Ankara metrosu and Ankaray samples
  1. Tez No: 114768
  2. Yazar: MUTLU TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DR. M. KÜRŞAT ÇUBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
KENT İÇİ TOPLU TAŞIMADA RAYLI SİSTEMLERİN YERİ VE ANKARA METROSU İLE ANKARAY ÖRNEKLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Mutlu TÜRKMEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2001 ÖZET Bu tez iki ana kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda kent içi toplu taşıma sistemlerinin kavramsal altyapısına ve toplu taşıma sistemlerinde tür seçiminde esas alınacak ölçütlere yer verilmiştir. Böylelikle kent içi toplu taşıma problemleri için tek çözüm yolu olarak raylı sistemleri gerektirecek olan şartlar belirlenmiştir. İkinci bölümde ise Ankara Metrosu ve Ankaray örnekleri incelenmiş ve çeşitli ülkelerde kullanılan diğer örneklerle karşılaştınlmıştır. Bu inceleme ve karşılaştırma yoluyla iki sistemin işletme performansları ve planlanma süreçleri değerlendirilmiştir. Bilim Kodu : 5001023 Anahtar Kelimeler : Toplu Taşıma, Raylı Sistem, Ankaray, Ankara Metrosu. Sayfa Adedi : 110 Tez Yöneticisi : Dr. M. Kürşat ÇUBUK
Özet (Çeviri)
11 THE IMPORTANCE OF RAIL TRANSIT IN URBAN MASS TRANSPORTATION AND EVALUATION OF ANKARA METROSU AND ANKARAY SAMPLES (M. Sc. Thesis) Mutlu TÜRKMEN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2001 ABSTRACT This thesis divides into two major sections. In the first section the conceptual basis for urban mass transportation and the criterions which are considered for mode choice are pointed out. In this way the reasons that necessitate the rail transit systems as the only solution for transportation problems are determined. In the second section Ankara Metrosu and Ankaray samples are analyzed and compared to other existing systems in different countries. Through this analysis and comparison the performance and plannig processes of both systems is criticised. Science Code Key Words Page Number Adviser 5001023 Mass Transportation, Rail Transit, Ankaray, Ankara Metrosu. 110 Dr. M. Kürşat Çubuk