İki boyutlu ising modelin üçgen örgü için creutz cellular automation ile simülasyonu
The Simulation of the two-dimensional ising model for the triangular lattice is simulated on the creutz cellular automaton
  1. Tez No: 114775
  2. Yazar: NURİYE ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
İKİ BOYUTLU İSİNG MODELİN ÜÇGEN ÖRGÜ İÇİN CREUTZ CELLULAR AUTOMATON İLE SİMÜLASYONU (Yüksek Lisans Tezi) Nuriye ŞEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ARALIK 2001 ÖZET Bu çalışmada, Creutz algoritması iki-boyutlu izotropik üçgen örgüye adapte edilerek Ising modelin kritikteki davranışı incelendi. Ferromagnetik etkileşmeler için kritik sıcaklık (Tc) ve kritik üslerin ( a, B, y, zdM ve zdE ) değerleri dinamik ve statik sonlu örgü ölçekleme teorisi yardımıyla belirlendi. Elde edilen değerler üçgen örgü için verilen teorik değerler (a=0, P=l/8, y=7/4 ve Tc=3.641) ile uyum içindedir. Aynı zamanda dinamik kritik üslerin hesaplanan değerleri (zdM =2.44 ve zdE =2.40) de literatürdeki sonuçlara uymaktadır. Bu sonuçlar Creutz cellular automaton Ising modelin üçgen örgüler içinde evrensel Ising kritik davranışa uyduğunu göstermiştir. Bilim Kodu : 404.03.01 Anahtar kelimeler : Ising model, cellular automato, sonlu örgü ölçekleme teorsi, kritik üs Sayfa Adedi : 50 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Bülent KUTLU
Özet (Çeviri)
11 THE SIMULATION OF THE TWO-DIMENSIONAL ISING MODEL FOR THE TRIANGULAR LATTICE IS SIMULATED ON THE CREUTZ CELLULAR AUTOMATON (M. Sc. Thesis). Nuriye ŞEN GAZİ UNIVERSITY ' INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY DECEMBER 2001 ABSTRACT In this work, we adapted Creutz algorithm for the 2-d isotropic triangular lattice and studied the critical behavior of the Ising model. For the ferromagnetic interactions the values of the critical temprature (Tc) and the critical exponents ( a, p, y, zV and zd£ ) are estimated within the framework of the dynamical and statical finite size scaling theory. The estimated values are in good agreement with their teorical values of a=0, P=l/8, y=7/4 and Tc=3.641 for the 2-d Ising model on the triangular lattice. Also, the calculated values of the dynamical critical exponents zdM =2.44 and zdE =2.40, agrees with the litertiire. This results show that Creutz cellular automaton Ising model for the triangular lattice is in agreement with the universal Ising critical behavior. Science code : 404.03.01 Key words : Ising model, cellular automato, finite-size theory scalling theory, critical exponents Page : 50 Supervisor : Doç. Dr. Bülent KUTLU