Gökkuşağı alabalığı (onchorynchus mykiss richardson, 1846) ve aynalı sazandan (cyprinus carpio linnaeus, 1758) izole edilen laktik asit bakterilerinin metabolik ve antimikrobiyal aktivitelerinin incelenmesi
Studies in metabolic and antimicrobial activity of lactic acid bacteria isolated from rainbow trout (o. mykiss richardson, 1846) and mirror carp (c. linnaeus, 1758)
  1. Tez No: 114793
  2. Yazar: HİKMET KATIRCIOĞLU (TÜRK)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BEYATLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
GÖKKUŞAĞI ALABALIĞI (Onchorynchus mykiss Richardson, 1846) VE AYNALI SAZANDAN (Cyprinus carpio Linnaeus, 1758) İZOLE EDİLEN IAKTİK ASİT BAKTERİLERİNİN METABOLİK VE ANTİMİKROBİYAL AKTİVİTELERİNİN İNCELENMESİ (Doktora Tezi) Hikmet KATIRCIOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET Araştırmada, gökkuşağı alabalığı (O. mykiss) ve aynalı sazanın (C. carpio) mide-bağırsak sisteminden toplam 27 adet Lactobacillus suşu izole edilmiştir. İdentifikasyon çalışmaları sonucu izolatlann 17 adedinin L. casei, 4 adedinin L. coryneformis, 4 adedinin L. Plantarum ve birer adedin L. xylosus ve L. jensenii olduğu saptanmıştır. İdentifîkasyon çalışması bakterilerin total hücre proteinlerinin karşılaştırılmasıyla da desteklenmiştir. Total hücre protein profillerinin belirlenmesine sodyum-dodesil sülfat poliakrilamid jel elektroforezi (SDS-PAGE) kullanılmıştır. İzolatların ürettiği laktik asit üretim miktarları titrasyon yöntemiyle %0,011- 0,117 arasında bulunmuştur. Suşların hidrojen peroksit üretimleri spektrofotometrik olarak belirlenmiş, 0,150-0,450 ug/ml arasında bulunmuştur. İzolatların hidrojen sülfür üretimleri kalitatif olarak belirlenmiş ve yalnız 6 adet susun H2S ürettiği gözlenmiştir. Suşların proteolitik aktivite analizi amino asit miktarına denk gelen tirozin amino asiti esas alınarakii yapılmıştır. Buna göre izole edilen suşlardan 4 adedinde proteolitik aktivite gözlenmezken, diğer suşlarda 0,0006-0,3574 mg/ml arasında bulunmuştur. Lactobacillus suşlarının PHB üretimleri spektrofotometrik olarak belirlenmiş, 4 adet suşun PHB üretmediği, diğer suşların PHB verimlilikleri %0,14-14,35 arasında bulunmuştur. Lactobacillus suşlarının genel inhibisyon (tüm inhibitor maddelerin) ve özel inhibisyonlarının (bakteriosin ve/veya bakteriosin benzeri maddeler) tespitinde agar diffüzyon metodu kullanılmıştır. Test bakterileri olarak, koa.(+) S. aureus, koa.(-) S. aureus, E.coli, E. coli K12, Y. enterocolitica, P. aeruginosa, B. subtilis ve P. fleurescens kullanılmıştır. Lactobacillus suşlanndan, özellikle L. casei HS1 suşunun test bakterileri üzerinde genel inhibisyon etkisinin yüksek olduğu ve bakteriosin ve/veya bakteriosin benzeri madde ürettiği tespit edilmiştir. Lactobacillus suşlarının plazmid DNA profilleri çıkarılarak molekül ağırlıkları tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, yalnız 9 adet susun plazmid içerdiği, diğer suşların plazmid içermediği gözlenmiştir. Plazmidlerin molekül ağırlıkları 13,83-24,66 kb arasında bulunmuştur. Sonuç olarak, bu suşlardan metabolik ve antimikrobiyal aktivitesi yüksek olanların, özellikle L. casei HS1 suşunun, balık silajlarının hazırlanmasında ve gıda teknolojisinde kullanılmasının uygun olabileceği düşünülmektedir. Bilim Kodu -.401.02.00 Anahtar Kelimeler : Gökkuşağı alabalığı (O. mykiss), Aynalı sazan (C. carpio), Lactobacillus sp., Protein profilli, Metabolik ve antimikrobiyal ürünler, Biyoplastik (PHB) üretimi, Plazmid DNAiii Sayfa adedi : 139 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yavuz BEYATLI
Özet (Çeviri)
IV STUDIES ON METABOLIC AND ANTIMICROBIAL ACTIVITY OF LACTIC ACID BACTERIA ISOLATED FROM RAINBOW TROUT {Onchorynchus mykiss Richardson, 1846) AND MIRROR CARP (Cyprinus carpio Linnaeus, 1758) (Ph. D. Thesis) Hikmet KAITRCIO?LU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2001 ABSTRACT In the research, isolation of lactic acid bacteria from gut of O. mykiss and C. carpio, their identification, indication of metabolic production and antimicrobial activities were studied. For this purpose, a total of 27 strains of Lactobacilli from fish were isolated. The results of the identification studies showed that 17 strains belongs to L. casei, 4 strains belongs to L. plantarum, 4 strains belongs to L. coryneformis, 1 strain belongs to L. xylosus and 1 strain belongs to L. jensenii. The identification studies were also compared with total cell protein profiles. Amount of lactic acid produced by the cultures obtained from the isolations was found %0,01 1-0,1 17 by the titration method. Amount of hydrogen peroxide production was determined by the spectrophotometric method and found to be 0,150-0,450 ul/ml. Hydrogen sulfide production as determined qualitatively and only determined 6 strains. The others did not producted hydrogen sulfide. Proteolytic activity analysis of the strains has been made astaking tyrosin amino acid base that was equaled amount of amino acid. According to this analysis, proteolytic activity was not found in 4 strains; the others were found as 0,0006-0,3574 mg/ml. Amount of PHB produced by the bacteria were also determined by spectrophotometric method. According to dry cell weight there was no PHB production in 4 strains, PHB production of %0, 14-14,35 was found in the others. Inhibitory effect of Lactobacilli strains on coag. (+) S. aureus, coag. (-) S. aureus, E. coli, E. coli K12, Y. enterocolitica, P. aeruginosa, B. subtilis and P. fleurescens was determined by the agar diffusion method. Also, bacteriosin produced by the strains and inhibitory activities of these material were examined on the tested bacteria. L. casei HS1 was found to be the highest strain that showed both general inhibition and bacteriosin production on tested bacteria. Plasmid DNA profiles and molecular weights of the plasmids of Lactobacillus strains were determined. According to these results, only 9 strains contained plasmids; the others did not have any plasmid. Molecular weight of the plasmids were found between 13,83-24,66 kb. In the conclusion, strains with high metabolic and antimicrobial activities, specifically L. casei HS1 strain, may be suitable for use in fish silage preparation and food technology. Science Code : 40 1.02.00 Key Words : O. mykiss, C. carpio, Lactobacillus sp., Protein profilles, Metabolic and antimicrobial producti ons, PHB production, Plasmid DNA Page number : 139 Adviser : Prof. Dr. Yavuz BEYATLI