Orta kesme açıklıklı onarılmış/ diriltilmiş betonarme kirişlerin deprem davranışı
Earthquake behavior of repaired/ revived average shear spanned reinforced concrete beams
  1. Tez No: 114803
  2. Yazar: MURAT AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ORTA KESME AÇIKLIKLI, ONARILMIŞ / DİRİLTİLMİŞ BETONARME KİRİŞLERİN DEPREM DAVRANIŞI (Yüksek Lisans Tezi) Murat AKBULUT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2001 ÖZET Bu çalışma ile; alt ve üst yüzlerine beton katmanı ilave edilerek onarılıp / diriltilen, orta kesme açıklıklı (a/cL5) betonarme kirişlerin, tersinir yinelenir yükler altındaki davranışları araştırılmıştır. Onarım işlemi sırasında, beton katmam içerisine sürekliliği önceden sağlanmış yeni donatı ilave edilmiş, diriltme işlemi sırasında ise yanlızca mevcut donatılar düzeltilerek, yanlızca hasarlı olan beton bölümler, sökülüp yenilenmiştir. Deney elemanları olan monolitik, yalın, onarılmış ve diriltilmiş kirişler üzerinde, dört adet deney yapılmıştır. Deneyler sonunda elemanların; yük - deplasman, moment - eğrilik, yük - kayma deformasyonu, eğilme rijitliği, enerji tüketme kapasitesi, süneklik oram gibi davranışları irdelenmiştir. Bu çalışmalar sonunda, onarılan kirişinde amaçlanan başarı yakalanmıştır. Diriltme işlemi uygulanmış kirişte ise, başarı sınırlı seviyede kalmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 5002008 Betoname kiriş, onarım, diriltme, tersinir yinelenir yükleme 79 Prof.Dr. Hüsnü CAN
Özet (Çeviri)
11 EARTHQUAKE BEHAVIOR OF RE PA I RED / REVIVED AVERAGE SHEAR SPANNED REINFORCED CONCRETE BEAMS (M.Sc Thesis) Murat AKBULUT GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2001 ABSTRACT In this study, the behavior of repaired / revived average shear spanned (a/d=5) reinforced concrete beams, whose upper and lower faces were covered with additional concrete layers, has been investigated under reversed cyclic loading. In repairing operation, additional reinforcing bars serving full continuity of the member, were located in the concrete layers, whereas in reviving operation damaged pre-existing bars were tidied up and damaged concrete portions were renewed. Four experiments were executed on the monolithic, repaired, and revived beam members. Test results were recorded in terms of load - deflection, moment - curvature, load - shear deformation, bending deformation, energy dissipation and stiffness variations. Utilizing data at hand, it has been concluded that repaired beams displayed intended success whereas revived beam's success could not reach desired levels. Secience Code Key Words Page Number Supervisor 5002008 Reinforced beam, repair, revive, reversed cyclic loading 79 ProfDr. Hüsnü CAN ?