Tasarı geometrinin bilgisayar destekli öğretimi
Computer aided instruction of descriptive geometry
  1. Tez No: 114801
  2. Yazar: ÖMER KARABIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK MENDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
TASARI GEOMETRİNİN BİLGİSAYAR DESTEKLİ ÖĞRETİMİ (Yüksek Lisans Tezi) Ömer KARABIYIK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2001 ÖZET Bu çalışmada, bilgisayar yardımıyla Tasarı Geometri dersine ait konuların öğretimini gerçekleştiren bir dizi bilgisayar programı hazırlanmıştır. Konular lise müfredat programına uygun olarak Nokta, Doğru, Düzlem, Delme noktaları, Görünürlük ve bazı geometrik modellerin açınımlarının gerçekleştirildiği Açınımlar anabaşlığıyla sınırlandırılmıştır. Konuların öğretiminde, anlatımı ve öğrenmeyi en rahat ve en iyi şekilde sağlamayı amaçlayan çizimler, açıklayıcı diyalog kutuları ve simulasyonlar yeralmaktadır. Örnek bir problem üzerinde çözüm yapılarak anlatılması gereken konularda, konuyla ilgili program, parametrik olarak hazırlanmış, bu sayede tek bir örneğe bağlı kalınmadan değişik örneklerin çözümünün yapılmasına imkan sağlanmıştır. Programlar, AutoLISP ve DCL dilinde yazılmış, AutoCAD ortamında çalıştırılmıştır. Öğretimi destekleyici bir araç olması düşüncesiyle hazırlanan programların kullanılmasında, temel seviyede Tasarı Geometri ve AutoCAD bilgisine sahip bir öğreticiye ihtiyaç duyulmaktadır. Programlar 4 MB yer kaplamaktadır. Bilim Kodu : 626.08.01 Anahtar Kelimeler : Tasarı Geometri, Bilgisayar Destekli Öğretim, Autolisp Sayfa Adedi : 150 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Faruk MENDİ
Özet (Çeviri)
COMPUTER AIDED INSTRUCTION OF DESCRIPTIVE GEOMETRY (Master of Science Thesis) Ömer KARABIYIK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2001 ABSTRACT In this study, a series of computer programs and their instructions have been prepared so that it can be used as teaching material in descriptive geometry classes. As in the Turkish national education curriculum system, the main chapters of this thesis covers the topics of point, line, plane, determine of the piercing point, appearance and development of some geometric shapes. The work has been enhanced with some drawings, explanatory dialog boxes and simulations for better understanding. Through out the thesis, whenever an example is necessary to better explain a subject, it has been given in parameters so that other similar problems could be solved as well. The programs have been coded in AutoLISP and DCL programming languages and executable with AutoCAD software. For instructor, to use the materials in this study for teaching purpose, knowing basics of descriptive geometry and AutoCAD would be needed. The coded programs in this work occupy 4 MB disk space. Science Code : 626.08.01 Key Words : Descriptive Geometry, Computer Aided Instruction, AutoLISP Page Number : 150 Adviser : Associate Professor Faruk MENDİ