Ankara'da değişik sosyoekonomik kesimlerde üretilen konutlarda kullanılan iç mekan malzemeleri üzerine bir araştırma
An Investigation about the interior space building materials used in dwellings produced by different socioecenomic sections in Ankara
- Tez No: 114818
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHŞİ YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ANKARA'DA DEĞİŞİK SOSYOEKONOMİK KESİMLERDE ÜRETİLEN KONUTLARDA KULLANILAN İÇ MEKAN YAPI MALZEMELERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA (Yüksek Lisans Tezi) Ümran ŞAHANER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET Barınmak ve bir konuta sahip olmak, insanın en doğal ihtiyacıdır. İnsan yaşamının önemli bir bölümü iç mekanlarda geçmektedir. Bu nedenle konutlarda kullanılan iç mekan yapı malzemeleri belli bir kalitede olmalıdır. Ancak bu malzemeleri temin edip kullanacak insanların sosyal yapısı ve imkanları bazı sınırlamalar ortaya koymuştur. Bugünkü modern yapılar son derece karmaşık teknolojilerin ve yöntemlerin ürünüdür. Konutu kullanan insanların aile yapısı, iş düzeni, komşuluk ilişkileri, gelir düzeyi gibi maddi değerler, konutta kullanılan iç mekan yapı malzemelerinin seçiminde etken faktörler olarak ortaya çıkmaktadır. Bu araştırma ile, Ankara'da değişik sosyoekonomik kesimlerde üretilen konutlarda kullanılan iç mekan yapı malzemeleri belirlenmeye çalışılmıştır. Ankara'nın Atapark, Etlik, Gaziosmanpaşa (G.O.P.), Hilal, Kuşcağız, Sancak ve Yıldızevler semtlerinde tesadüfi ömeklem yöntemi ile seçilen toplam 338 konuta anket uygulanmıştır. Ankette, iç mekan yapı malzemeleri gruplandınlmıştır. Toplanan verilen SPSS 9,5 sürümlü paket programı ile değerlendirilmiş ve sonuçlar çizelgeler halinde sunulmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 5001020 Konut, iç mekan, iç mekan yapı malzemeleri 115 Prof. Dr. Yahşi YAZICIOĞLU
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION ABOUT THE INTERIOR SPACE BUILDING MATERIALS USED IN DWELLINGS PRODUCED BY DIFFERENT SOCIOECONOMIC SECTIONS IN ANKARA (M. Sc. Thesis) Ümran ŞAHANER GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2001 ABSTRACT Sheltering and having a house is the most natural requirement for humans. An important part of human life takes place in interior spaces. Therefore building materials used to construct interior spaces should have a certain quality. However the social structure and available means of those people who will supply and utilize the building materials are subject to some constraints. Modem buildings are the products of the most sophisticated and complex methods. Material values such as the inherent family structures of those people using the house; working order, neighborly relations and income level are the dominant factors in determining the building materials to construct interior spaces. In this present study interior spaces building materials used in dwellings constructed in different socioeconomic sections in Ankara have been handled. A questionnaire was applied on a total number of 338 dwellings selected through a random sampling method in Atapark, Etlik, Gaziosmanpaşa (G.O.P.), Hilal, Kuşcağız, Sancak and Yıldızevler districts in Ankara. Interior space building materials are grouped in the questionnaire. The collected data were evaluated through a package program with SPSS 9,5 drive and the results have been presented in tabulated form. Science Code Key Words Page Number Adviser 5001020 Dwelling, interior space, interior space building materials 115 Prof. Dr. Yahşi YAZICIO?LU