Nişasta üzerine azobisizobutironitril başlatıcı kullanılarak 1-vinil 2-pirolidon aşılanması
Grafting of 1-vinyl 2-pyrolidone onto starch using azobisisobutyronitrile initiator
  1. Tez No: 114819
  2. Yazar: SUAT KAHYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OYA ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
NİŞASTA ÜZERİNE AZOBİSİZOBUTİRONİTRİL BAŞLATICI KULLANILARAK 1-VİNİL 2-PİROLİDON AŞILANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Suat KAHYA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET Bu çalışmada 1-Vinil 2-Pirolidon, (n-VP),monomeri azobisizobutironitril, (AIBN), başlatıcı kullanılarak nişastaya aşılandı. Aşılamaya polimerleşme süresinin, sıcaklığının, monomer ve başlatıcı derişimlerinin etkisi araştırıldı. Aşılama yüzdesinin süre ve monomer derişimi arttırıldığında önceleri arttığı, belirli bir değerden sonra sabit kaldığı gözlendi. Başlatıcı derişimi ve sıcaklık arttırıldığında ise aşılama yüzdesinin belirli bir değere kadar arttığı, daha sonra azalma gösterdiği belirlendi. Optimum aşılama şartlarının [n-VP] = 0,7M, [AIBN] = 5,0xl(T3M, T = 70°C ve t=5 saat olduğu belirlendi. Aşılama hızının monomer derişimine 0,84'üncü, başlatıcı derişimine ise 0,85'inci dereceden bağlı olduğu bulundu. Aşılama için toplam aktivasyon enerjisi 4,9 kcal/mol olarak hesaplandı. Aşılanmış nişastaların intrinsik viskozite değerleri ve su tutma kapasiteleri tayin edildi. Aşılanmış nişastalar FTIR spektroskopisi ile karakterize edildi.11 Bilim Kodu : 405 Anahtar Kelimeler : Nişasta, Aşı kopolimerleşme, 1-Vinil 2- Pirolidon Sayfa Adedi : 75 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. OYA ŞANLI
Özet (Çeviri)
m GRAFTING OF 1-VINYL 2-PYRROLIDONE ONTO STARCH USING AZOBISISOBUTYRONITRILE INITIATOR (M. Sc. Thesis) Suat KÂHYA GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Semptember 2001 ABSTRACT In this study, 1-Vinly 2- Pyrrolidone, (n-VP), was grafted onto starch using azobisisobutyronitrile, (AIBN), initiator, Variation of percent grafting with time, temperature, monomer and initiator concentrations were investigated. It was observed that percent grafting was increased with time and monomer concentrations up to a certain value then levelled off. Percent grafting was found to increase with increasing initiator concentration and temperature then shown a decrease. Optimum conditions for grafting were found to be [n-VP] = 0,7 M, [AIBN] = l,5xl0-3 M, T=70°C and t=5 hours. The rate of grafting was found to be proportional of the 0,84 and 0,85 powers of monomer and initiator concentrations, respectively. The overall activation energy for grafting was calculated as 4,9 kcal/mol. Further changes in properties of grafted starch such as intrinsic viscosity, water absorption capacity were investigated. Grafted starch were characterized with FTIR spectroscopy.IV Science Code : 405 Key Words : Starch, Graft, Copolymerization, 1- Vinyl 2- Pyrrolidone Page Number : 75 Advisor : Prof Dr. OYA ŞANLI