Farklı nişasta kaynaklarının rumen sıvısı ile in vitro fermentasyonunda gaz oluşumuna etkisi üzerine bir araştırma
A Research on the effect of different starch sources on the gas production by in vitro fermentation with rumen fluid
  1. Tez No: 134479
  2. Yazar: HAKAN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET FARKLI NİŞASTA KAYNAKLARININ RUMEN SIVISI İLE İN VİTRO FERMENTASYONUNDA GAZ OLUŞUMUNA ETKİSİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA ÜNLÜ, Hakan Yüksek Lisans Tezi, Zootekni Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ahmet ALÇİÇEK Aralık 2003, 55 sayfa Bu çalışmanın amacı, farklı nişasta kaynaklarının rumen sıvısı ile in vitro inkübasyonu sonucu oluşan toplam rumen gazı (CO2, CH4, N, O2, H2S) miktarını saptamaktır. Çalışmada 4 nativ (buğday, mısır, patates, tapiyoka) ve bunların modifiye formları olmak üzere toplam 8 nişastanın 4., 8., 12., 16., 20. ve 24. saatlerde 6 farklı inkübasyon saatinde in vitro ruminal gaz oluşum değerleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT A RESERACH ON THE EFFECT OF DIFFERENT STARCH SOURCES ON THE GAS PRODUCTION BY IN VITRO FERMENTATION WITH RUMEN FLUID ÜNLÜ, Hakan MSc in Animal Science Supervisor: Prof. Dr. Ahmet ALÇİÇEK December 2003, 55 pages The aim of this study was to determine the total rumen gas production (CO2, CH4, N, O2, H2S) of the different starch sources incubated with rumen fluid in vitro. The in vitro rumen gas production values of the totally 8 starch sources, consisted of four different native starch sources (wheat, maize, potato, tapioca) and their modified forms at 6 different incubation period (4., 8., 12., 16., 20. and 24. h) were measured.