İskenderun Endüstri Meslek Lisesi tesviye bölümü mezunlarını izleme araştırması
An Observational research on the graduates of the machining department in İskenderun Industrial and Vocational High School
  1. Tez No: 114856
  2. Yazar: DURAN AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP İÇİNGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
İSKENDERUN ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ TESVİYE BÖLÜMÜ MEZUNLARINI İZLEME ARAŞTIRMASI (Yüksek Lisans Tezi) Duran Açıkgöz GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EyIül-2001 ÖZET Genel anlamda, belirli bir mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri ve davranışları kazandırma ve birey ile iş arasındaki uyumu sağlama süreci olan mesleki ve teknik eğitimin pahalı bir yatırım olduğu bilinmektedir. Milli gelirden eğitime ayrılan kaynağın kısıtlı olduğu Türkiye'de ekonomik kalkınmanın itici gücü olarak tanımlanan yüksek bilgi ve beceri düzeyine sahip işgücünün, iş çevrelerinin taleplerine uygun olarak yetiştirilmesi önemlidir. Bu çalışmada İskenderun Endüstri Meslek Lisesinden, mesleki eğitim almış mezunlar araştırılarak, aldıkları eğitimin iş hayatının taleplerine uygunluğu istatistiki olarak değerlendirilmiş, değişen şartlara göre ihtiyaçlar ortaya konmuş ve mesleki eğitimin geliştirilmesi için alınacak önlemlere ilişkin analiz yapılmıştır. Bilim Kodu : 6261001 Anahtar Kelimeler : Endüstri Meslek, Mezunlar Sayfa Sayısı : 165 Tez Yöneticisi : Yrd. Doc. Dr. Yakup İçingür
Özet (Çeviri)
11 AN OBSERVATIONAL RESEARCH ON THE GRADUATES OF THE MACHINING DEPARTMENT IN İSKENDERUN INDUSTRIAL AND VOCATIONAL HIGH SCHOOL (M. Sc. Thesis) Duran Açıkgöz GAZİ UNIVERSITY INSTITUTION OF SCIENCE September-2001 ABSTRACT The vocational and technical training, the providing process of the harmony between individual and occupation and acquiring the knowledge, skill, and attitudes that a particular vocation requires, is known to be an expensive investment. In Turkey, in which the share of the education in the national income is limited, it is important to train the work force, which is defined as the thrusting force of the economical development and has a high level of knowledge and skill, according to the demands of business environment. That's why, the graduates having the vocational training searched and the appropriateness of their training to the demands of business- life evaluated as statistics and the needs can be determined according to the changing situations and analysis which is relating to take precautions done. Science Code Key Words Page Number Thesis Instructor 6261001 Industrial and Vocational, Graduates 165 Yrd. Doc. Dr. Yakup îçingür