Scenedesmus obliguus (turp. ) kuetzing ve scenedesmus quadricauda (turp. ) brebbisson'ın laboratuvar ortamında üretilme şartlarının araştırılması ve fizyolojileri
The Research for the reproduction of scenedesmus obliguus (turp. ) kuetzing and scenedesmus quadricauda (turp. ) brebbisson laboratory conditions and their physiology
  1. Tez No: 114857
  2. Yazar: AYNUR İNAÇ (SARIKAYA)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
SCENEDESMUS OBLIGUUS (TURP.) KUETZING ve SCENEDESMUS QUADRICAUDA (TURP.) BREBISSON'NIN LABORATUAR ORTAMINDA ÜRETİLME ŞARTLARININ ARAŞTIRILMASI VE FİZYOLOJİLERİ (Doktora Tezi) Aynur İNAÇ (SARIKAYA) GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 2001 ÖZET Bu araştırmada tatlı sularda yaygın olarak bulunan yeşil alglerden Scenedesmus quadricauda ve Scenedesmus obliguus türlerinin çeşitli sentetik besiyerlerinde laboratuar şartlarında gelişimleri incelenmiştir. S. obliguus Mogan Gölü (Gölbaşı)'nden alınan su örneklerinden izole edilmiştir. S. quadricauda Çek Cumhuriyeti Bilim Akademisi Botanik Bölümü Ototrofık Organizmalar Kültür Kolleksiyonundan temin edilmiştir. Altı farklı besiyerinde hazırlanan kültürlerden 22 gün hücre sayımı yapılarak büyüme eğrileri çıkarılmıştır. S. quadricauda hücrelerinin sayısı S. obliguus hücrelerinden daha az fakat büyüklüğü daha fazla bulunmuştur, özellikle S.obliguus genç kültürlerde tek hücreler halindedir. Bunun nedeninin ortamdaki azot ve inorganik karbon kaynakları olduğu düşünülmektedir. Büyüme evresinin sonuna doğru, ortamdaki azot ve inorganik karbon kaynakları tükenip pH yükseldiğinden koloni sayısı ve bir kolonideki hücre sayısında artış gözlenmiştir. Her iki tür için besiyerlerini karşılaştırdığımızda en fazla hücre sayısına, klorofil-a konsantrasyonuna ve biyomas ağırlığına Üreli Scenedesmus besiyerinde ulaşılmıştır. Bu besiyerine vitamin ilavesinin büyümeyi arttırdığı gözlenmiştir. Protein analizlerine göre S. quadricauda'da %57, S. obliguus'da %46 oranında protein bulunmuştur. Scenedesmusmorfolojisinin besin, pH, sıcaklık gibi çevresel değişimlere ve kültürdeki hücrelerin yaşına, yoğunluğuna göre değiştiği gözlenmiştir. Türlerin büyüme evrelerindeki görünümlerinin fotoğrafları çekilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 401 05 02 mikroalg, kültür, Scenedesmus 93 Prof. Dr. Kazım YILDIZ
Özet (Çeviri)
Ill THE RESEARCH FOR THE REPRODUCTION OF SCENEDESMUS OBUGUUS (TURP.) KUETZING AND SCENEDESMUS QUADRICAUDA (TURP.) BREBISSON IN LABORATORY CONDITIONS AND THEIR PHYSIOLOGY (Ph. D. Thesis) Aynur İNAÇ (SARIKAYA) GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2001 ABSTRACT In this research, the growth rate of Scenedesmus quadricauda and Scenedesmus obliguus green algae in different nutrition conditions is examined. S. obliguus was isolated from the water samples collected from Mogan (Gölbaşı) Lake in Ankara. S. quadricauda was supplied by the Institute of Botany, Academy of Science in Czech Republic. The cells in the six different media were counted for 22 days and according to the data, the graphics of the growth phases of cultures were drawn. The number of cells of S. quadricauda were observed to be less than that of S. obliguus, while the cell sizes were larger. S. obliguus, especially in freshly prepared culture, exists in single-cell formation. The reason for this is considered to be the nitrogen and inorganic carbon source in the media. Towards the end of the growth phase, the nitrogen and the inorganic carbon sources are consumed and pH rises, which results in the increase of the number of the colonies and that of cells in the colonies. When the media of the two species were compared, it is observed that the species reached the highest cell-number, chlorophyll-a concentration and biomass weight in uric Scenedesmus medium. It is also observed that the addition of vitamin to this mediumIV increased the growth rate. The result of protein analysis indicated that the percentage of protein was %57 for S. quadricauda, and %46 for S. obliguus. Scenedesmus morphologies depend on environmental variables such as nutrients, pH, temperature, age of cells and cell density. The species were photographed during the growth phases. Science Code Key Words Page Number Adviser 401 05 02 Microalgae, culture, Scenedesmus 93 Prof. Dr. Kazım YILDIZ