Çinko korozyonunun benzotriazol tolutriazol ve kuartamin tuzları ile önlenmesi
Inhibition of zinc corrosion by using benzotriazole tolytriazole and quartamine salts
  1. Tez No: 114887
  2. Yazar: AYSEL GEDİK KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MELİKE KABASAKALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÇİNKO KOROZYONUNUN BENZOTRİAZOL TOLUTRİAZOL VE KUARTAMİN TUZLARI İLE ÖNLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Aysel GEDİK KILINÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2001 ÖZET Bu çalışmada çok önemli kullanım alanlarına sahip çinko metalinin çalışılmamış 0.1M HCI + %3 NaCI, 0,1 M NaOH + %3 NaCI ve 7M NaOH ortamlarındaki korozyonu gaz çıkışı, kütle kaybı ve potasiyodinamik metotlarla incelenmiştir. Çinkonun asitli ve bazik ortamdaki korozyonuna tolutriazol (TTA), Benzotiazol (BTA) ve üç farklı kuartamin tuzunun (kuartamin T (QT), kuartamin THL (QTHL) ve kuartamin D 86 Pl (QD 86 Pl)), inhibitörleri etkisi araştırılmıştır. TTA ve BTA'ün çinkonun korozyonunu önlemede etkili inhibitörler olmadığı, 0,1 M HCI + %3 NaCI ortamında kuartamin tuzlandan QT nin %87, QTHL' nin %84, QD 86 PI'nın %87, 7M NaOH ortamında kuartamin tuzlarından QT'nin %75, QTHL'nin %81 etkili olduğu bulunmuştur. Inhibitor etkinliği: [(R0-R)/Ro]*100 formülünden hesaplanmıştır. R0 inhibitörsüz ortamdaki, R inhibitörlü ortamdaki zaman (dk)- gaz miktarı (cm) eğrilerinin eğimidir. Bu tuzlar için elde edilen potansiyodinamik eğriler ve İR çalışmaları yardımıyla inhibitör etkinliğini açıklayan bir mekanizma önerilmiştir 0,1 M NaOH + %3 NaCI ve 7M NaOH ortamındaki çinko korozyonuna inhibitörlerin etkisi gaz çıkışı ve kütle kaybı metodu ile incelenmiştir Kuartamin tuzlarının bu ortamlarda etkili olabileceği gösterilmiştir. Bilim kodu : 405.04.00 Anahtar kelimeler : Çinkonun korozyonu, inhibitor Sayfa adedi :139 Tez yöneticisi : Prof. Dr. Melike Kabasakaloğlu
Özet (Çeviri)
INHIBITON OF ZINC CORROSION BY USING BENZOTRIAZOLE TOLYTRIAZOLE AND QUARTAMINE SALTS (MASTER THESIS) AYSEL GEDİK KILINÇ GAZİ UNIVERSTIY INSTITUTE OF SCIENCE 2001 AUGUST ABSTRACT In this study, the corrosion of zinc metal, which has wide application fields, in 0.1 M HCI + 3% NaCI; 0.1 M NaOH + 3% NaCl and 7M NaOH media, which had not been studied before, was investigated by using weight-loss, gas evolution and potentiodynamic methods. Inhibition effect of Tolytriazole (TTA), Benzotriazole (BTA) and three different quartamine salts which are quartamine THL (QTHL), quartamine T (QT) and quartamine D 86PI (QD86P1), on zinc corrosion were investigated in acidic and basic media. It was seen that, while TTA and BTA were not effectual in 0.1 M HCI + 3% NaCI medium QT, QTHL and QD86PI which are quartamine salts, have 87%, 84%, 87% inhibition effect, respectively. Furthermore, in 7M NaOH medium, QT and QTHL have 75% and 81% inhibition effect, respectively. Percent inhibitor effectiveness was calculated from the formula flRo-R|/R0}*100 where R and R0 stand for slopes which are obtained from time (min.) vs amount of gas (cm3) curves with and without inhibitor, respectively. A mechanism for explaining inhibitor effectiveness was proposed by the aid of potentiodynamic curves and studies on IR spectra obtained for these salts. Effect of inhibitors on zinc corrosion in 0.1 M HCI + 3% NaCI and 7M NaOH media was investigated bu using gas evolution and weight-loss methods. Thus, it was shown that quartamine salts could be effective in these media. Science code Key words Number of pages Supervisor 405.04.00 Zinc corrosion, inhibitor. 139 Prof. Dr. Melike Kabasakaloğlu