Selenit ve selenatın türlendirilmesi
Speciation of selenide and selenate
  1. Tez No: 114888
  2. Yazar: NESLİHAN ÖZBEK KENDÜZLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER SOMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
SELENİT VE SELENATIN TÜRLENDİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Neslihan ÖZBEK KENDÜZLER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2001 ÖZET Bu çalışmada, selenit ve selenatın türlendirilmesi amacı ile selenatın selenite dönüşmesine ait ortam şartları araştırılmış ve bu reaksiyon kinetik açıdan incelenmiştir. Bunun için, selenat hidroklorik asit ortamında bromür ile 80 °C'da selenite indirgenmiş ve diferansiyel puls polarografisi ile tayin edilmiştir. 8,0.1 0"5 M selenat, 1,0 M HC1 ve 1,66 M KBr ortamında 80 °C'da % 90-100 verimle selenite dönüşmüştür. Ayrıca, selenatın selenite dönüşme hızının hidroksonyum, selenat ve bromür derişimine bağlılığını araştırmak üzere kinetik çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar farklı sıcaklıklarda yapılmış olup, kinetik çalışma sıcaklığı 78 °C olarak belirlenmiştir. Yapılan kinetik çalışmalar sonucunda selenatın selenite dönüşme hızının asit ve bromür derişimlerine göre birinci dereceden bağlı olduğu bulunmuş ve reaksiyon hız sabitleri hesaplanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 4040301 Selenit, selenat, polarografi, türlendirme 99 Prof.Dr.Güler SOMER
Özet (Çeviri)
SPECIATION OF SELENIDE AND SELENATE (M.Sc. Thesis) Neslihan ÖZBEK KENDÜZLER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2001 ABSTRACT The aim of this study was to reduce selenate to selenite in order for its speciation. For this purpose the optimum conditions and the kinetics of this reduction has been studied. It has been found that 8,0. 10"5 M selenate could be reduced with 90- 100% efficiency in 1,0 M HC1 and 1,66 M KBr at 80 °C. Kinetic studies have been performed, first order dependence on rate has been found for bromide and hydronium ions. The rate constants for various conditions have been determined. Science code Key words Page number Advisor 4040301 Selenate, selenide, polarography, speciation 99; Prof Dr. Güler SOMER