Düz zıvanalı ve yabancı zıvanalı boy birleştirmelerde farklı tutkal kullanımının çekme dayanımına etkisi
The Effects of different types of glue usage on plain mortise-and-tenon and filled mortise-and-tenon style lengthwise joints for the pull resistance
- Tez No: 114889
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HANİFİ TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
DÜZ ZIVANALI VE YABANCI ZIVANALI BOY BİRLEŞTİRMELERDE FARKLI TUTKAL KULLANIMININ ÇEKME DAYANIMINA ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Bayram YILMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2001 ÖZET Bu çalışmada; düz zıvanalı ve yabancı zıvanalı boy birleştirmelerde sarıçam kullanılmış, yabancı zıvanalı birleştirmelerin yabancı çıtası kayın odunundan yapılmıştır. Bu numuneler hava kurusu rutubet derecesinde (u=%12) birleştirilerek, çekme mukavemetleri incelenmiştir. Numunelerin birleştirilmesinde, Polivinilasetat, Epoksi ve Poliüretan esaslı desmodur- VTKA olmak üzere üç farklı tutkal kullanılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda aşağıdaki sonuçlar bulunmuştur. 1. Birleştirmelerde en iyi mukavemeti Polivinilasetat (PVA) tutkalının verdiği görülmüştür. 2. Düz zıvanalı boy birleştirmenin yabancı zıvanalı boy birleştirmeye oranla daha iyi mukavemet değerleri verdiği tesbit edilmiştir. Bilim Kodu : 225 10 01 Anahtar Kelimeler : Zıvanalı boy birleştirmeler, tutkallar, yapı kerestesi çam, kayın. Sayfa Adedi : 54 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Hanifi TOKGÖZ
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF DIFFERENT TYPES OF GLUE USAGE ON PLAIN MORTISE-AND-TENON AND FILLED MORTISE-AND-TENON STYLE LENGHTWISE JOINTS FOR THE PULL RESISTANCE (M.Sc. Thesis) Bayram YILMAZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2001 ABSTRACT In this study, scotch pine (pinus sylvestris) woods were used for plain type mortise-and-tenon joints and beech (fagus orientalis) woods were used for filled type mortise-and-tenon joints. Later, those samples were assembled on air-dry moisture (u = 12 %) conditions and their pull resistances examined. During the assemby processes, three diffrent types of glue (Polivynilacetate, Epoxy, Desmodur-VTKA) were used. Following results were found upon our experiments: 1. The best pull resistance has been obtained by Polivynilacetate (PVA) type glues. 2. The plain type mortise-and-tenon joint have yield better pull resistance in comparison to filled type mortise-and-tenon joints. Science Code : 225 10 01 Key Words : Mortise-and-tenon joints, glues, building timber, pine, beech. Number of Pages : 54 Thesis Advisor : Asst. Assoc. Prof. Dr. Hanifi TOKGÖZ