Kurşun nitrat (Pb(NO3)2) metal tuzunun lepistes (poecilia reticulata) üzerindeki akut toksik etkisinin araştırılması ve davranış değişimlerinin incelenmesi
Investigation of acute toxicity and behavioral changes of lead nitrate (Pb(NO3)2) metal salt on guppies (poecilia reticulata)
- Tez No: 114909
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
HI KURŞUN NİTRAT (Pb(N03)2) METAL TUZUNUN LEPİSTES (Poecilia reticulata) ÜZERİNDEKİ AKUT TOKSİK ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI VE DAVRANIŞ DEĞİŞİMLERİNİN İNCELENMESİ Yüksek Lisans Tezi Yeşim KÜRKÇÜ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET Bu çalışmada endüstriyel faaliyetlerde kullanılan ve akuatik ekosisteme toksik kirletici olarak bulaşan kurşun nitratın (Pb(N03)2) Lepistes (Poecilia reticulata) balıkları üzerinde 96 saatlik LC50 değeri tespit edilmiştir. Denemeler iki seri halinde planlanmış ve toplam 220 balık kullanılmıştır. Bu çalışmada akut toksisite deneylerinden statik yöntem kullanılmıştır. Ayrıca kurşun nitratin farklı konsantrasyonunda bireylerdeki davranış değişimleri tespit edilmiştir. Denemelerden elde edilen bulgular istatistiki olarak probit analiz yöntemi ile değerlendirilmiş ve Lepistes bireylerinde 96 saatlik LC50 değeri 144,88 ml/L olarak hesaplanmıştır. Bilim Kodu : 401.05.03 Anahtar Kelimeler : Biyodeney, letal konsantrasyon, kurşun, akut toksisite, Poecilia reticulata, ağır metaller. Sayfa Adedi : 39 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Ali GÜL
Özet (Çeviri)
IV INVESTIGATION OF ACUTE TOXICITY AND BEHAVIORAL CHANGES OF LEAD NITRATE (Pb(N03)2) METAL SALT ON GUPPIES (Poecilia reticulata) (M. Sc. Thesis) Yeşim KÜRKÇÜ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCD2NCE AND TECHNOLOGY September 2001 ABSTRACT In this study 96 hours LC50 values of Pb(N03)2, which contaminates aquatic ecosystem as a toxic pollutant and used in industrial activities, on Guppies {Poecilia reticulata) were determined. The experiments were planned in two series and a total 220 fish were used. In this study the static method of aquatic toxicity testing was employed. In addition, behavioral changes resulted on each individuals at different concentrations of Pb(N03)2 were determined. The results of the experiments were evaluated by the Probit Analysis Method statistically and 96 hours LC50 values for Lepistes individuals were found to be 144.88 ml/L. Science code: 401.05.03 Key words : Bioassay, lethal concentrations, lead, acute toxicity, Poecilia reticulata, heavy metals. Page number : 39 Adviser : Assist Prof. Dr. Ali GÜL