Üç boyutlu animasyon teknikleri ve uygulama alanları
Three dimensional animation technics and application areas
- Tez No: 114910
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
¦ft ÜÇ BOYUTLU ANİMASYON TEKNİKLERİ VE UYGULAMA ALANLARI ( Yüksek Lisans Tezi) Seher BÖCEK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2001 ÖZET Projede esas amaç, üç boyutlu animasyon programlarının dayandırıldığı geometrik esasları ve algoritmaları inceleyerek, grafik programları oluşturulması için katkı sağlamaktır. 8u yapılırken, konunun bütünlüğünün bozulmaması açısından, bir üç boyutlu animasyonun oluşum aşamalarına bağlı kalınmıştır. Üç boyutlu grafik programlarının hazırlanmasında temel işlem nesne tanımlamaktır. Tanımlanan nesne, farklı renk ve ışıklandırma modelleri ile gerçekçi görüntülere dönüştürülebilir. Günümüzde grafik paketleri çok çeşitli uygulamalarda yaşamsal ve yaratıcı bir rol üstlenmiştir. Geliştirilen proje, esas olarak iki ve üç boyutlu nesneler için uygulanabilir matematiksel formüllerin, birbirlerini tamamlayacak biçimde incelenmesine öncelik vermiştir ve bütün grafik paketleri hazırlanması konusunda temel kaynak model olmayı hedeflemektedir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Proje Yöneticisi Üç boyut, animasyon, grafik 116 Yrd. Doç. Dr. Mine Aktsş
Özet (Çeviri)
11 THREE DIMENSIONAL ANIMATON TECHNICS AND APPLICATION AREAS (M.Sc Thesis) Seher BÖCEK GAZİ UNIVERSITY INSTTTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2001 ABSTRACT The main purpose of this project is to make contributing to the formation of graphic programs, based on the principles of geometries and algorithms of three dimensional animation. While accomplishing the project not distoret the coherence so we of the subject scrictly depend on phases of three dimensional animation formation. The main process of prepairing three dimansional graphic programs is to introduce the object This identified object can be changed into real pictures throuhg different colors and different patterns of lightening. Today graphics packs critical and creative role in variety of applications. This project based on the applicable mathematic formulas for two and three dimensional objects that gives the priority to the study of completion of each other. This project is aimed to be a basic resource model for preparation of graphic packs. Science Code Key Words Page Number Advisor Three dimension, animation, graphic. 116 Yrd. Doç. Dr. Mine Aktaş