Şifreleme algoritmalarının ortak kullanımının şifreleme gücüne etkileri ve bir E-posta yazılımı uygulaması
The Effects of common usage of encryption algorithms and an E-mail software implementation
  1. Tez No: 114908
  2. Yazar: FATİH BÜYÜKBALKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YILMAZ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ŞİFRELEME ALGORİTMALARININ ORTAK KULLANIMININ ŞİFRELEME GÜCÜNE ETKİLERİ ve BİR E-POSTA YAZILIMI UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Fatih BÜYÜKBALKAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2001 ÖZET Bilgilerin iki kişi arasında güvenli bir şekilde iletiminin sağlanması ve mevcut bilgilerin belirli bir ortamda güvenli şekilde saklanabilmesi şifreleme işlemiyle mümkün olmaktadır. Bilgilerin güvenliği ise kullanılan şifreleme sisteminin gücüyle doğru orantılıdır. Bu çalışmada simetrik ve genel anahtar şifreleme sistemlerini beraber kullanılmasının şifreleme gücü üzerindeki etkileri incelenmiştir. Simetrik sistemlerden RC6, genel anahtar sistemlerden RSA algoritmaları kullanılarak şifreleme ve deşifreleme işlemlerini gerçekleştiren bir e-posta yazılım uygulaması yapılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 626.04.01 DES, RSA, RC6, Şifreleme, PGP, E-posta 104 Yrd. Doç. Dr. Yılmaz SAVAŞ
Özet (Çeviri)
11 THE EFFECTS OF COMMON USAGE OF ENCRYPTION ALGORITHMS AND AN E-MAIL SOFTWARE IMPLEMENTATION (M. Sc. Thesis) Fatih BÜYÜKBALKAN GAZI UNVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2001 ABSTRACT Transmit information between two people securely and store existing information securely in a determined environment is possible with encryption process. The safety of information is proportional to the used encryption system's strength. In this study, the strength effect of using symmetric and public key encryption systems common is investigated. A mail software implementation that realizes both encryption and decryption processes is made by using RC6 in symmetric ciphers and RSA in public key ciphers. Science Code Keywords Page Number Adviser 626.04.01 DES, RSA, RC6, Encryption, PGP, E-mail 104 Yrd. Doç. Dr. Yılmaz SAVAŞ