Katkılandırma yöntemi ile diamanyetik maddeler ile paramanyetik iyonların etkileşmesinin incelenmesi
The Investigation of the interaction between diamagnetic substances and paramagnetic ions by using doping method
- Tez No: 114927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇİVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
KATKILANDIRMA YÖNTEMİ İLE DIAMANYETIK MADDELER İLE PARAMANYETİK İYONLARIN ETKİLEŞMESİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ramazan GÜÇLÜ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2001 ÖZET Bu çalışmada, gama ışınlarına tutulan diamanyetik, 3,4 Dihydroxybenzoldehyd (C7H6O3) ile katkılandınlan, paramanyetik özellikli N-Acetyle a-D-glucosamine (C8H15NO6) tek kristali ile florid kristali ESR yöntemiyle incelenerek spekturumları gözlenmiştir. (C7H6O3) + (C8H15NO6) kristalinden elde edilen spekturum incelendiğinde dört tane pikin üst üste gelerek bir zarf oluşturduğu görülmüştür. Yapılan ölçümlerde aşırı ince yapı sabitinin ve spektroskopik yarılma sabitinin izotropik olduğu anlaşılmıştır. Yapılan ölçümlerde aoH-7,5 G ve gav=2, 082862 olduğu tespit edildi. Katkılandınlarak oluşan OH radikalinin ömrünün uzadığı, fakat yeni manyetik etkileşmelerin oluşmadığı gözlenmiştir. CaF4 kristalinin spektroskopisi incelendiğinde aF=35 G ve g=2,0 10698 değerlerinin izotropik olduğu spekturumun önce beşe yarıldığı, daha sonra ikiye yarıldığı görüldü. Beşe yarılan spekturum dört tane florür atomundan kaynaklandığı ve superpoze bir spektrum sergilendiği gözlendi.Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adeti Tez Yöneticisi : 500.10.02 : ESR, spektroskopi, aşırı ince yapı etkileşmesi, spin yoğunluğu :51 : Doç.Dr.Mehmet Çivi
Özet (Çeviri)
m THE İNVESTİGATİON OF THE INTERACTION BETWEEN DİAMAGNETİC SUBSTANCES AND PARAMAGNETIC IONS BY USING DOPING METHOD (Masters Thesis) Ramazan GÜÇLÜ GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2001 ABSTRACT In this thesis, the spectrum of the single crystal of the paramagnetic N - Acetyle- a -D - glucosamine (CsHisNOo), which are doped by diamagnetic 3,4 Dihydroxybenzoldehyd (C7H6O3) suffered to gamma ray, and florid have been observed by using ESR method. When the spectrum of the. (C7H6O3) + (CgHısNOö) was investigated, it has been observed that four peaks formed an envelop. On performed measurements, it has been found that the hyperfine structure factor and spectroscopic splitting factor g are isotropic. The values of aoH and gav have been determined as 7,5 and 2,082862, respectively. The life of the OH radical formed by doping has extended, but it has been observed that the new magnetic interactions did not occur. The isotropic spectrum which belongs to crystal of florid has been splitted firstly five afterwards two. It has been observed that the spectrum splitted five resulted from four flour atoms and exhibited a superimpose spectrum.iv Science code Key Words Page number Adviser : 500.10.02 : ESR, spectroscopic, hyperfine structure constant, elctron spin densty :51 : Assoc. Prof. Dr. Mehmet Çivi