Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerde (KOBİ) üretim stratejilerini etkileyen etkenler ve KOBİ'lerin sorunları: Bir alan araştırması
The effects on manufacturing strategies in Small and Medium Enterprises (SMES) and the problems of SMES: A field research
  1. Tez No: 114928
  2. Yazar: ÖMER ASAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜFİT ÖZYURDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERDE (KOBİ) ÜRETİM STRATEJİLERİNİ ETKİLEYEN ETKENLER VE KOBİ' LERİN SORUNLARI: BİR ALAN ARAŞTIRMASI (Yüksek Lisans Tezi) ÖMER ASAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2001 ÖZET Küreselleşme gerçeğini yaşadığımız günümüzde işletmeler, tüketici istek ve taleplerini dikkate alarak ürün ve hizmetlerini üretmelidirler. Bu üretim sadece yerel pazarları düşünerek değil, uluslararası pazarları da dikkate alarak gerçekleştirilmelidir. Rekabet koşullan küçük fakat esnek üretim yapan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere (KOBİ) avantajlar sunmaktadır. Bu çalışmada, KOBİ' lerin tanımlaması yapıldıktan sonra, KOBİ' lerde üretim stratejileri ele alınmış, KOBİ' lerin sorunlarına değinilmiştir. Çalışma Ostim, Siteler ve Sincan Organize Sanayi Bölgesi gibi üç alanda farklı sektörlerden işletmeler ele alınarak, yapılan uygulamayla tamamlanmıştır. Bilim Kodu -.500.20.15 Anahtar Kelimeler : Üretim Stratejisi, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Sayfa Adedi : 118 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Müfit ÖZYURDA
Özet (Çeviri)
11 THE EFFECTS ON MANUFACTURING STRATEGIES IN SMALL AND MEDIUM ENTERPRISES (SMES) AND THE PROBLEMS OF SMES: A FIELD RESEARCH (M. Sc Thesis) Ömer ASAL GAZI UNTVERSTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2001 ABSTRACT In today' s conditions in which we face with the reality of globalization, enterprises should create their products and services taking in to consideration the demands of the consumers. This production must be realized taking in to considerationnot only the national makets but also international ones. The competition conditions give advantages to the Small and Medium Enterprises which make small but flexible productions. In this study, after introducing SMES' s. the production strategies of SMES' s and their problems are examined. The study is concluded by examining the enterprises from three different areas in Ostim, Siteler and Sincan Organize Sanayi Bölgesi. Science Code Key Words Page Number Adviser 500.20.15 Manufacturing Strategies, SMES 118 Assist Prof. Dr. Müfit ÖZYURDA