Bilgisayar yardımı ile zincir mekanizmalarının tasarımı
Computer aided design of chain mechanisms
- Tez No: 114929
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAD DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
BİLGİSAYAR YARDIMI İLE ZİNCİR MEKANİZMALARININ TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) Adil ASLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2001 ÖZET Bu tez çalışmasında; zincir mekanizmalarının tasarımı için BORLAND DELPHI 5.0 dilinde bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Program tanıtım ve tasarım olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Tasarım için gerekli olan grafik ve cetveller MICROSOFT EXCEL 2000 ile formülize edilmiştir. Diğer datalar DBASE FOR WINDOWS dilinde kütükler halinde bilgisayara aktarılmıştır. Son geliştirilen zincir tipleri programın tanıtım kısmına aktarılmıştır. Bilim Dalı : 225.08.01 Anahtar Kelimeler : Zincir mekanizmaları, zincir, zincir dişli çark, bilgisayar yardımıyla tasarım Sayfa Adedi : 82 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Kürşad DÜNDAR
Özet (Çeviri)
COMPUTER AIDED DESIGN OF CHAIN MECHANISMS (M. Sc. Thesis) Adil ASLAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2001 ABSTRACT This thesis is about for designing chain mechanism developed a program in BORLAND DELPHI 5.0. Program is contains definition and design part. Graphics and tables are formulated MICROSOFT EXCEL 2000. Other data's are registered in DBASE FOR WINDOWS. Last developed chain types are in the definition part of the program. Science Code Key Words Page number Adviser : 225.08.01 : Chain mechanisms, chain, the wheel with chain gear, computer aided design :82 : Prof. Dr. Kürşad DÜNDAR