Implementation of an iconic indexing technique for pictorial query processing
Resimsel sorgulama işlemi için bir simgesel dizin tekniği gerçekleştirimi
  1. Tez No: 35766
  2. Yazar: CEMİL ULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN DOĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZ RESİMSEL SORGULAMA İŞLEMİ İÇİN BİR SİMGESEL DİZİN TEKNİĞİ GERÇEKLEŞTİRİMİ ULU, Cemil Yüksek Lisans Tezi Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Asuman DOĞAÇ Eylül, 1994, 88 sayfa İmge veri tabanlarında verimli bir şekilde depolama ve geri çağırım işlemi son on yıl içinde temel bir araştırma alam olmuştur. İmgeler üzerinde sorgulama gerçekleştirim yeteneği ve nesnelerin uzaysal ilişkisi imge veri tabanlarının işlenmesinde önemli bir konu haline gelmiştir. Resimsel veri tabanlarından imge içeriği vasıtasıyla geri çağının, görsel simgeye dayalı sistemler aracılığı ile etkili bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bu sistemlerde resimlerin sembolik izdüşümlerinden elde edilen gen dizisi şeklinde gösterimleri, simgesel dizinlerin oluşturulmasında verimli ve doğal bir yol sağlamakta ve görsel sorgulama için de ideal bir gösterim olmaktadır. Bu tür bir yaklaşımla, geri çağırım iki sembolik dizinin karşılaştırılmasına indirgenmektedir. Bu tezde, bir simgesel dizin tekniği gerçekleştirimi sunulmuştur. Çalışma, sembolik resimlerin gen dizileri şeklinde gösteriminin sağlanmasını, resimlerin gen dizileri gösteriminden yeniden oluşturulmasını ve sembolik resimlerüzerinde sorgulamalar gerçekleştirmeyi içermektedir. Resimlerin işlenmesi ve sorgulamaların kullanıcı tarafından daha uygun bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için sisteme görsel bir ortam kazandırılmıştır. Resimler, gen dizisi şeklinde gösterim olarak adlandırılan simgesel dizinler kullanılarak veri tabanına depo edilirler. Sistem, EXODUS Depolama Yöneticisi üzerinde geliştirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Simgesel dizinleme, imge veri tabanı, imge gösterimi, imge geri çağırımı, resim sorgulama, görsel arayüz, gen dizileri, ESM. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 619.02.02 Vİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IMPLEMENTATION OF AN ICONICINDEXING TECHNIQUE FOR PICTORIAL QUERY PROCESSING ULU, Cemü M.S. in Computer Engineering Supervisor : Prof. Dr. Asuman DOĞAÇ September, 1994, 88 pages Efficient storage and retrieval in image databases has been a majör research area during the last decade. The capability of performing queries on the images and spatial relationships of objects become an important issue in image database processing. Retrieval by contents of images from pictorial databases can be effectively performed through visual icon based systems. in these systems, the representation of pictures with gen strings, which are derived from their symbolic projections, provides an efficient and natural way to constract iconic indexes for pictures and is also an ideal representation for the visual query. With this approach, retrieval is reduced to matching two symbolic strings. in this thesis, an implementation of an iconic indexing technique is presented. The study includes producing gen string representation of symbolic images, reconstruction of pictures from their gen string representation and querying on iiisymbolic images. For the system, a visual environment is provided to manipulate the images and to perform queries in a more user fiiendly way. images are stored in the database using iconic indexes, namely in the forms of gen string representation. The system is developed on top of Exodus Storage Manager. Keywords : iconic indexing, image database, image representation, image retrieval, picture querying, visual interface, gen stiings, ESM. Science Code: 619.02.02