Wingate Testi etkisiyle oluşan kan basıncı, kalp atım hızı, femoral arter kan akım hızı ve serum nitrik oksit düzeylerindeki değişikliklerin incelenmesi
The Evaluation of blood pressure, heart rate, femoral artery blood flow, and serum nitric oxide changes after Wingate Test
- Tez No: 115060
- Danışmanlar: PROF.DR. SADETTİN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
45 ÖZET Çalışmamızda, egzersiz öncesi ve sonrasında alınan venöz kan örneklerinde yapacağımız ölçümler ile maksimal bir anaerobik yüklenmeye bağlı olarak NO üretiminde kantitatif bir artışın olup olmadığını, şayet artış var ise bunun egzersiz esnasında mı yoksa egzersizden sonra mı gerçekleştiğini, ayrıca NO üretimi ile kan basıncı, kalp atım hızı (KAH), femoral arter kan akımı ve damar direnci arasındaki ilişkileri araştırmayı amaçladık. Araştırmamıza denek olarak, ortalama antrenman yaşları 6 yıl olan 12 erkek hentbol takım sporcusu katıldı. Anaerobik yüklenme için Wingate testi yapıldı. Test esnasında 75gr/vücut ağırlığı yük uygulandı. Deneklerden, test öncesi alınan tüm ölçümler, test sonrası birinci dakikada ve test sonrası on beşinci dakikada tekrarlandı. Kan örnekleri antekübital bölgeden üç girişim ile elde edildi. Femoral arter kan akım hızı ve damar direnci, ATL-HDI 1500 Doppler ultrasonoography ile ölçüldü. Kalp atım hızı digital nabız ölçer (Polar) ile sol koldan alındı.
Özet (Çeviri)
46 SUMMARY In this study, our aim was to investigate, in the first place, whether there was any increase in NO production as a result of maximal exercise loading, which would be indicated by our venous blood measurements during and after the exercise, and if so, to determine whether this took place during or after the exercise. In addition, investigation of relations between NO production and blood pressure, heart rate (HR), femoral arterial blood flow and venous pressure was another matter of interest in the study. The subjects in our study consisted of 12 handball players whose average of training age was 6 years. Wingate test was performed for Anaerobic loading. A load of 75 gr/body weight was applied during the test. All measurements taken from the subjects were repeated at the 1st and 15th minutes after the test. Blood samples were obtained from antecubital region with three interventions. Femoral artery blood flow rate and venous pressure were measured using an ATL- HDI 1500 Doppler Ultasonograph. Heart rate was taken from the left arm using a digital pulse meter (Polar).