Tenise özgü 12 haftalık antrenman programının 11-14 yaş grubu bayan tenisçilerin kondisyonel performansları üzerine etkisinin incelenmesi
Study on effects of 12 weeks special training programme for tennis on the performance of 11-14 year group of female tennis players
- Tez No: 115313
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EMRE EROL, PROF.DR. YAŞAR SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 856
Özet
80 ÖZET Bu çalışmanın amacı 11-14 yaş grubu ATK tenis kulübünde yarışmacı olarak spor yapan bayan tenisçilerle, serbest olarak tenis öğrenen aynı yaş grubu bayan tenisçilerin kondisyonel motor performanslarının ön-son ölçüm sonuçlan karşılaştırılarak, aralarındaki ilişkinin fizyolojik özellikleri üzerindeki etkilerini tespit etmektir. Araştırmaya toplam 28 bayan sporcu katılmıştır. Her grupta 14 kişi olmak üzere iki grup oluşturulmuştur. 1. Grup, yarışmacı olarak aktif antrenman yapanlar, 2. Grup ise, aktif olarak yarışmacı olmayan sadece tenis öğrenmek isteyen kişilerden oluşmaktadır. Yarışmacı grup ile serbest antrenman yapan grupların başlangıçta seçimlerinde bazı ölçütlerin dikkate alınması, grupların rast gele seçimi ve / veya eşitlenmesi mümkün olmadığından, grupların deney- kontrol grubu gibi düşünülmemiştir. Bu nedenle her iki grup için tüm testlerin ön-son ölçüm ortalamaları alınarak, gruplara ait yeni değişkenler üretilmiş ve karşılaştırmalar bu ölçümler üzerinden yapılmıştır. Sür' at testi sonuçları, yarışmacı grup ile serbest antrenman yapan grup arasındaki farkın anlamlı olduğunu göstermektedir. Yani yarışmacı grup 20 yarda mesafeyi diğer gruptan daha kısa sürede koşmaktadır. Her iki grubun sağlık topu. atma testi ortalamaları karşılaştırıldığında, atış mesafelerinin uzaklığı arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Yine dört adım atlama testi sonuçlan, yarışmacı grup ile serbest grup arasında anlamlı bir fark olduğu görülmektedir. Yani yarışmacı grup dört adım atlamada diğer gruptan belirgin olarak üstündür. Yelpaze testine ilişkin farkın yarışmacı grup ile serbest grup arasında anlamlı olduğu görülmüştür. Yarışmacı grup ile serbest antrenman yapan grup arasında, altıgen testi farklılıklarının anlamlı olduğu görülmektedir. Örümcek testine ait karşılaştırma incelendiğinde, iki grup arasında anlamlı farklılıkların olduğu görülmektedir.81 Bayanım koşusu farklılıkları incelendiğinde, iki grup arasındaki farklılıkların anlamlı olduğu görülmektedir. Mekik, sarkaç ve sınav ön-son ölçüm performanslarının karşılaştırılmasında sadece mekik testinde anlamlı bir farkın ( P < 0.01 ) olduğu, diğer testlerde ise anlamlı bir farklılık olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
82 ABSTRACT The goalof this study is to find out the effects on phisiological features of the relation between female tennis players by comparing the first and the last measurements of motor-performances of those tennis players who do sport of ATK. professionally and those, at the some age, group who learn tennis privately. 28 sportswomen joined the study. Two groups each of which consists of 14 people were formed. The first group contains those who do training professionaly and the second group contains those who want to learn to play tennis. As it was impossible to take some standarts into consideration, to choose the groups randomly and / or equalise them in determining the professional and private training groups, these groups were not considered as experiment - control groups. For this reason, taking the averages of the first and the last measurements for these two groups, new variables were formed and comparisons were made on these measurements. Speed test results show the difference between the professional group and private training group meaningful. That is to say, professional group could run 20 yards earlier than the other group. When comparing the averages of throwing the healtball, meaningful difference could not be found between the distance of throwing,,. İn addition, four - step jumping test results show that there is meaningful difference between these two groups, that is, the professional group is reasonably superior to the other group. The difference between these two groups in Fan test is also meaningful. The difference between professional group and private teaming group in Hexagon test is also meaningful. When the comparison in spider test is examined, it can be seen that there are meaningful differences between these two groups.83 İn the comparison of shuttle^ pendulum and push - up performances of first and last measurements, it is seen that there is a meaningful difference in shuttle test ( p < 0,01 ) but in the other test there is no meaningful difference.