Türkiye Erkekler Süper Lig kalecileri ile Erkek A Milli Takım oyuncularının reaksiyon zamanlarının karşılaştırılması
Compairing the reaction time of Turkish Men's Handball Super Leaugue goal keeper's and National Men's Team player
- Tez No: 115341
- Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 443
Özet
35 ÖZET Türkiye Hentbol Süper Liginde mücadele eden kaleciler ile erkek Hentbol A milli takım oyuncularının reaksiyon zamanlarının (işitsel, görsel ve dokunsal) karşılaştırıldığı bu çalışmaya yaş ortalamaları 26.7 olan 15 üst düzey kaleci ve yaş ortalamaları 27.8 olan 15 oyuncu katılmıştır. Dokunsal reaksiyon zamanı ölçümleri TKK reaksiyon çubuğu ile,işitsel ve görsel reaksiyon zamanı ölçümleri ise Newtest 1000 aleti ile gürültüsüz, yeterli derecede ışık alabilen bir odada, 12.00-14.00 saatleri arasında yapılmıştır. Elde edilen bulgular t testi ile istatistik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
36 ABSTRACT In this study, the reaction time (visual, auditorial, sensational) of Men's National Handball Team's players and the goalkeepers, take place on Turkish Super Handball League have been compaired with the participation of 15 top level goalkeepers (avarage age 26.7) and 15 players (avarage age 27.8). Sensational reaction time measurements have been made by TKK reaction bar and visual, auditoial reaction time measurements have been made by Newtest 1000 tool in a quite, well-lightened room at the period of 12:00-14:00. Results statistically analysed by“t test”. After sytatistic analyses, it is found that, the auditorial reaction time of goalkeepers are better than players and there are noteworthy differences.