Lise atletizm takımındaki sporcuların fiziksel ve fizyolojik profillerinin belirlenmesi
Designation of the physical and physiological profiles of the athletes at the high school athletics team
- Tez No: 115342
- Danışmanlar: PROF. DR. S. RANA VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
60 3. Özet Araştırma, Maltepe Askeri Lisesi atletizm takımındaki kısa (n=15) ve uzun mesafeciler (n=15) ile spor takımlarında olmayanların (kontrol grubu) (n=15) fiziksel ve fizyolojik profillerini karşılaştırılmak amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla, yaş ortalamaları 17,04 ± 1,06 olan 45 öğrenci bu çalışmaya tabi tutulmuştur. Yapılan bu çalışmada boy, kilo, yağ %' si, BMI, yaş, MaxV02, pençe kuvveti, dikey sıçrama, esneklik, 30 metre koşu ve bazı kan parametreleri ( RBC, WBC, HGB, HCT, PLT ) değerleri saptanmıştır. Bu parametreler, direk ve indirek metotları kullanılarak tespit edilmiştir. İstatistik analizlerinde; SPSS 10,0 for Windows istatistik paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
61 4. Summary The research has been performed for the purpose of comparison of the physical and physological profiles of the long (n=15) and short distance runners (n=15) who are the members of track and field team of Maltepe Military High Scholl team, and the runners in the control group who are not the member of the track and field team. For this purpose, 45 students who are at the age avarages 17,04 + 1,06, have been subject to the tests within this study. In this research length, weight, fat percentage, body mass index, age, V02max, handgrip, vertical jump, flexibility, 30 meter sprint running and some blood parameters ( RBC, WBC, HGB, HCT, PLT ) of the 45 students have been determined. These parameters have evealuated using direct and indirect measurement methods by utilizing the facilities at Maltepe Military High Scholl. In the statistical analysis done in the study SPSS 10,0 for windows statistical program has been used.