Açık ürolojik cerrahi olgularında sabit intratekal enjeksiyonu takiben verilen değişik epidural salin volümlerinin hemodinami, anestezi seviyesi ve süresine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of teh effects on hemodynamy, the level of anesthesia and duration anesthesia different saline volumes received to epidural space after intrathecal injection in undergoing open urologic surgery patients
  1. Tez No: 115742
  2. Yazar: DEVRİM AKDAĞ (SÖĞÜT)
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ANIŞ ARIBOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Üroloji, Anesthesiology and Reanimation, Urology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Çalışmamızda, açık ürolojik cerrahilerde kombine spinal epidural anestezi (KSEA) tekniği uygulanan olgularda lokal anestezik ve opioid kombinasyonu ile sağlanan spinal anesteziyi takiben epidural aralıktan uygulanan farklı şalin volümlerinin spinal anestezi düzeyi ve süresi ile hemodinamik parametrelere etkileri karşılaştırıldı. Etik kurul onayı alındıktan sonra KSEA ile elektif açık ürolojik cerrahi uygulanacak ASA I-II-III grubundan, 40 hasta rasgele yöntemle 4 gruba ayrıklı. Hastaların tümüne; oturur pozisyonda, L3.4 intervertebral andığından iğne içinden iğne geçirme tekniği ite KSEA uygulandı. Buna göre; I. Grup' a yalnız spinal anestezi uygulanırken; spinal anesteziden S dakika sonra epidural kateterden, II. Grup' a 5 mi şalin, III.Grup' a 10 mi şalin, IV. Grup' a 20 nü şalin eklendi. Tüm gruplarda anestezi düzeyleri ve hemodinamik parametreler S dakika aralıklarla takip edildi Anestezi süreleri kaydedildi. Olası komplikasyonlar dikkatle izlendi, istatistiksel değerlendirme Kruskal-Wallis, Mann- Whitney, Npar testleri kullanılarak yapıldı. Gruplar arasında demografik ve hemodinamik parametreler açısından bir fark gözlenmedi (p>0,05). Tüm olgularda spinal anestezi düzeyi ve kalitesi yeterliydi(p>0,05). Epidural şalin ile duyusal blok seviyesinde değişiklik gözlenmedi (p>0,05). Maksimum duyusal bloğa ulaşma zamanı II. ve IV. grupta diğer gruplara göre anlamlı olarak uzun saptandı (p< 0,05). Sonuç olarak KSEA uygulamasında spinal yoldan uygulanan lokal anestezik-opioid kombinasyonu ile yeterli ve güvenli bir anestezi sağlandığı, farklı epidural şalin volümlerinin, oluşan spinal blok seviyesini, hemodinamiyi ve anestezi süresini değiştirmediği kanısına varıldı. Anahtar sözcükler : ürolojik cerrahi, spinal anestezi, epidural anestezi,epidural salın, kombine spinal epidural anestezi, epidural şalin. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Comparison of the effects on heamodynamy, the level of anesthesia and duration anesthesia different saline volumes received to epidural space after intrathecal injection in undergoing open urologic surgery patients In this study the effect of different saline volume injections on the level and duration, heamodynamy, with local anesthesic-opioid combination of spinal anesthesia during combined spinal epidural anesthesia (CSEA) in open urologic surgery. After obtaining the approval of ethics committee; 40 patients; ASA I-II-III undergoing elective open urologic surgery with CSEA; were included to the study. Patients were randomly divided in to the 4 groups. The CSEA were performed in the sitting position from L3_4 interspace using needle-through- needle tecnique in all patients. Group I (n= 10) received only spinal anesthesia; Group II (n=10) received 5 ml of saline; Group III (n=10) received 10 ml of saline; Group IV (n=10) received 20 ml of saline just 5 minutes after spinal injection. Anesthesia level and duration with haemodynamic parameters were determined in all groups for every 5 minutes. The probably complications were obtained with carefully. Kruskal-Wallis, Mann- Whitney, Npar Methods were used for statistical evaluation. There was no demographically and haemodynamic parameters differences between the groups (p>0,05). We provided optimal analgesia in all patients (p>0,05).