Ağrısız doğum amacıyla hekim kontrollü ve hasta kontrollü uygulanan epidural analjezi yöntemlerinin hasta memnuniyeti yönünden araştırılması
Investigation of the effect of patient controlled versus physician applied epidural analgesia techniques on patient satisfaction in obstetric analgesia
- Tez No: 115758
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ GÜNERLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Anesthesiology and Reanimation, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Özet Amaç: Hasta kontrollü analjezi yöntemi uygulamalarının ilaç dozunu, dolayısıyla anne ve bebekte gelişebilecek yan etki insidansını azalttığı ve hasta memnuniyetini artırdığı ileri sürülmektedir (16,17,28,87). Bu çalışmada normal spontan vajinal doğum olgularında hasta kontrollü ve hekim kontrollü epidural bupivakain ile fentanil kombinasyonu uygulama yöntemlerinin hasta memnuniyeti üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Yöntem : Etik kurul ve hasta onayı alındıktan sonra primipar, ASA 1-2, 18 - 45 yaş arası 100 gebe çalışmaya alındı. Epiduralden her iki gruba % 0.125 bupivakain + 5 ng/ml fentanil 10 mi uygulandı, tik dozdan 45 dk. sonra Hasta-KEA grubuna % 0.125 bupivakain ile 2 u-g/ml fentanil solüsyonu içeren cihaz bağlandı. Hekim-KEA grubuna hekim tarafından yine % 0.125 bupivakain ile 2 ug/ml fentanil 10 mi uygulandı. Ağrı düzeyi 0-10 cm'lik VAS, motor blok derecesi modifiye Bromage skalası ve hasta memnuniyeti 4 nokta skala ile değerlendirildi. Doğum şekli, 1. ve 5. dk. Apgar değeri, doğum ağırlığı ve annenin doğum eylemine katılım derecesi, yöntemi tekrar tercih ve öneri kaydedildi. Sonuçlar bağımsız gruplarda T testi, tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizi, ki-kare, parsiyel korelasyon testleri kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Purpose: It's suggested that application of patient-controlled analgesia method, reduce medicine dose and consequently the incidence of possible advers reactions on baby and mother, so that patients are more satisfied (16,17,28,87). In this study, on cases with normal vaginal delivery, we aimed to investigate/determine the effects of patient-controlled and physician-controlled epidural bupivacaine and fentanyl application method on patient satisfaction. Method: After approval of ethic committee and each patient; primipar, ASA 1-2, aged 18-45 100 pregnant took part in the study. From epidural, % 0.125 bupivacaine + 5ug/ml fentanyl 10 ml where applied to both group. 45 minutes after the first dose, a device containing 2 ug/ml fentanyl 10 ml where applied to physician-controlled epidural analgesia group by physician pain level was evaluated by VAS of 0-10 cm while motor block degree was evaluated by Modified Bromage Scala and patient satisfaction by 4 point scala. The way of delivery, Apgar scores in the 1 st and 5 th minutes, birth weight, the degree of mother's participation on delivery, prefering the same method again, advising this method were all recorded. The results were evaluated in independent groups by T test, in repeated measurements by one way ANOVA, chi- square, partial correlation tests.