Sezaryen operasyonlarında intratekal izobarik ropivakain doz yanıt karşılaştırması
The comparison of dose-response for intrathecall isobaric ropivacaine in cesarean section
  1. Tez No: 156758
  2. Yazar: ATİLLA KAMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CEMİLE ÖZTİN ÖĞÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET AMAÇ : Spinal anestezi ile sezaryen operasyonu geçirecek olgularda adjuvan olarak opioid eklediğimizde yeterli cerrahi anestezi sağlayabilecek minimum optimal izobarik ropivakain dozunu bulmayı amaçladık. MATERYAL VE METOD : İntratekal olarak 30 gebeye izobarik 10 mg ropivakain (Grup 1), 30 gebeye 12,5 mg ropivakain (Grup E), 30 gebeye 15 mg ropivakain (Grup Ut) ve her üç grupta da adjuvan olarak 25 jxg fentanil kullanıldı. Olgularda duyusal ve motor blok özellikleri, hemodinamik değişiklikler, yeni doğan üzerine etkiler, yan etkiler ve postoperatif analjezi özellikleri değerlendirildi. İstatistiksel analizde, tek yönlü ANOVA, çift yönlü un-paired t-testi, Tukey HSD testi, Kruskall Wallis, ki-kare ve paired-t testi kullanıldı. BULGULAR : Tüm gruplarda duyusal blok özellikleri istatistiksel olarak benzer bulundu. Duyusal blok T5 dermatom seviyesinde iken, tam motor blok oluşma oranları Grup Fde 7,1 Grup E' de 22,4 Grup El' de 42,9 olarak bulundu. Motor blok oluşma süresi Grup Fde, Grup E ve ET' den daha uzundu (p0.05). Grup Fde ek medikasyon ve genel anestezi gereksinimi Grup E ve El' den daha fazla bulundu (p>0.05). Postoperatif mutlak analjezi süreleri bakımından Grup I' de Grup E ve Et den daha kısa bulundu (p>0.05). SONUÇ : izobarik 10 mg ropivakain ve 25 u,g fentanil kombinasyonu ile sezaryen operasyonları için yeterli cerrahi anestezi düzeyi sağlanabilecek olgular olmasına rağmen, spinal blok başarı oranını arttırması açısından 15 mg izobarik ropivakain ve 25 ug fentanil kombinasyonunun daha uygun ve sezaryen operasyonları için optimal doz olduğu sonucuna vardık. Bunun yanında farklı doz lokal anestezik ile yine farklı doz adjuvan kombinasyonları ile ilgili çalışmaların yapılması gerektiğini düşünüyoruz. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY PURPOSE : In this study we aim to find the minimum optimal isobaric ropivacaine in patients we that used fentanyl ropivacaine combination to get the adequate surgical analgesia for the cesarean section. METHODS : Thirty parturients received intrathecally isobaric 10 mg ropivacaine and 25 ug fentanyl (Group I), Thirty parturients 12,5 mg ropivacaine and 25 ug fentanyl (Group II) and thirty parturients 15 mg ropivacaine and 25 ug fentanyl (Group IH) for cesarean section. The sensory and motor block effects, hemodynamic changes, effects on APGAR score, side effects and postoperative analgesia were compared in three groups. We used ANOVA, t-test, Tukey HSD test, Kruskall Wallis, Chi-square and paired-t tests for the statistical analysis. RESULTS : The sensorial block characteristics were similar in three groups (p>0,05). When the sensorial block was reached T5 level, motor block was found 7,1 % in Group I, 22,4 % in Group n, 42,9 % in Group HI. The onset time of motor block was longer in Group I than Group II and HI (p0.05).