Tavşanlarda epidural yolla uygulanan somatostatinin etki yerinin radyonüklid görüntüleme yöntemi ile saptanması
Shawing the effects place of somatostatin which administrated by epidural noute in rabbits by radionuclide imaging
- Tez No: 69485
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
49 SUMMARY Somatostatin is distributed in the substantia gelatinosa in the dorsal horn of the spinal cord, and its application has been found to produce an inhibitory effect on nociceptive neurons. Although intraspinal administration of somatostatin- 14 produces pain relief in patients with cancer and in postoperative patients, its half- time limits its clinical usefulness. Octreotide, synthetic analog of somatostatin, is more stable and has not been associated with neurodegenerative changes when administrated intrathecally in dogs, lndium-111 pentetreotide ( 111ln pentetreotide ) is a radioligand designed for in vivo imaging from octreotide, a somatostatin analog. Recent studies have shown that somatostatin produces analgesia when it is used epidurally and intrathecally. It has been shown that naloxan antagonizes antinociceptive effects of somatostatin so it should be effective on opioid reseptors. Although opioid receptors are involved in the medication of analgesia by somatostatin in rats, administration intravenous and intramusculer naloxan to patient had no effect on the analgesia provided by epidural somatostatin. Recently, somatostatin receptors were shown to exist throught the central nervous system, so it seems likely that somatostatin acts on its own receptor sites, which need not necessarily be opioid receptor sites. In this study we tried to make clear whether somatostatine is effective on opioid receptors or not. We used 111ln pentetreotide for radionuclide imaging of the epidural space. 20 male New Zealand rabbits ( weight range:2000-2500 gr ) were seperated into 4 groups ( 5 of each ) with random sampling. Group 1 ( n=5 ): Only 100 [iC\ 111ln pentetreotide was administrated epidurally, Group 2 ( n=5 ): 100 nCi 111ln pentetreotide was administrated 15 minutes after 200|ig octreotide, Group 3 ( n=5 ): 100 ^iCi 111ln pentetreotide was administrated 15 minutes after 0,1 mg morphine had been administrated, Group 4 ( n=5 ): Control group 100 jiCi Tc 99m DTPA was administrated epidurally. Caudal epidural-catheter was placed to the rabbits.111 In pentetreotide was administrated from caudal-epidural catheter, 180 images of 5, 12and 20 posterior projection using a camstar XR/T gama camera ( Genaral Electric ) equipped with47 ÖZET Son günlerde somatostatinin epidural ve intratekal olarak verildiğinde analjezik etkili olduğu saptanmış ve çalışmalarla gösterilmiştir.Somatostatinin analjezik etkisini hangi yolla gerçekleştirdiği tartışmalıdır. Bazı çalışmalarda; somatostatinin antinosiseptif etkisinin naloxan ile antogonize edildiği, bu nedenle opioid reseptörleri üzerinden etki ettiği iddia edilmektedir. lndium-111 (111ln) pentetreotide, somatostatinin analoğu olan octreotide'dan in vivo görüntüleme için geliştirilen radyoliganddır. Bu çalışmada, somatostatinin analjezik etkisini, radyonüklid görüntüleme yöntemiyle indium-1 1 1 pentetreotide kullanılarak, opioid reseptörleri üzerinden gerçekleştirip gerçekleştirmediğini araştırdık. Ağırlıkları 2000-2500 gram arasında değişen 20 adet erkek erişkin Yeni Zelanda tavşanı rastgele 5'erli 4 gruba ayrıldı. Tavşanlara bir gün önce epidural kateter takıldı. 1. Gruba ( n=5 ): 100 mikroküri ( ^Ci ) 111ln pentetreotide; 2. Gruba ( n=5 ) işaretsiz 200(ig octreotide uygulamasından 15 dakika sonra 100 jıCi 111ln pentetreotide; 3.Gruba ( n=5 ): 0.1 mg morfin uygulamasından 15 dakika sonra 100 jıCi 111 İn pentetreotide; 4.Gruba( kontrol grubu ) ( n=5 ): 100 u,Ci Tc-99m DTPA epidural kateterden uygulandı. Gruplar için seçilen ilaçlar kateterden verildikten sonra posteriordan GE XR/T Gama kamera düşük enerjili yüksek resolüsyonlu ( LEHR ) kolimatör kullanılarak 64x64 matrixte alındı. Kantitatif değerlendirme için epidural aralık üzerinden ilgi alanı çizilerek zaman aktivite eğrileri elde edildi. Hızlı komponentin yarılanma süresini belirlemek için eğrilerde 17.dakika ( t 1/2 17. dk ) ve total klirens süresini belirlemek için 67. dakika ( 1 1/2 67. dk) klirens hesaplanmasında kullanıldı. İstatistiksel değerlendirme için varyans analizi kullanıldı. 111 In pentetreotide' in Tc 99m DTPA'dan daha yavaş klirens göstermesi epidural aralıkta mevcut bazı reseptörlere bağlanması ile ilişkili olabilir. Bunu test etmek için radyoaktif madde ile işaretlenmemiş octreotide verilerek somatostatin reseptör blokajı sağlanmış ve ln-111 pentetreotide' in radyoaktif madde ile
Özet (Çeviri)
47 ÖZET Son günlerde somatostatinin epidural ve intratekal olarak verildiğinde analjezik etkili olduğu saptanmış ve çalışmalarla gösterilmiştir.Somatostatinin analjezik etkisini hangi yolla gerçekleştirdiği tartışmalıdır. Bazı çalışmalarda; somatostatinin antinosiseptif etkisinin naloxan ile antogonize edildiği, bu nedenle opioid reseptörleri üzerinden etki ettiği iddia edilmektedir. lndium-111 (111ln) pentetreotide, somatostatinin analoğu olan octreotide'dan in vivo görüntüleme için geliştirilen radyoliganddır. Bu çalışmada, somatostatinin analjezik etkisini, radyonüklid görüntüleme yöntemiyle indium-1 1 1 pentetreotide kullanılarak, opioid reseptörleri üzerinden gerçekleştirip gerçekleştirmediğini araştırdık. Ağırlıkları 2000-2500 gram arasında değişen 20 adet erkek erişkin Yeni Zelanda tavşanı rastgele 5'erli 4 gruba ayrıldı. Tavşanlara bir gün önce epidural kateter takıldı. 1. Gruba ( n=5 ): 100 mikroküri ( ^Ci ) 111ln pentetreotide; 2. Gruba ( n=5 ) işaretsiz 200(ig octreotide uygulamasından 15 dakika sonra 100 jıCi 111ln pentetreotide; 3.Gruba ( n=5 ): 0.1 mg morfin uygulamasından 15 dakika sonra 100 jıCi 111 İn pentetreotide; 4.Gruba( kontrol grubu ) ( n=5 ): 100 u,Ci Tc-99m DTPA epidural kateterden uygulandı. Gruplar için seçilen ilaçlar kateterden verildikten sonra posteriordan GE XR/T Gama kamera düşük enerjili yüksek resolüsyonlu ( LEHR ) kolimatör kullanılarak 64x64 matrixte alındı. Kantitatif değerlendirme için epidural aralık üzerinden ilgi alanı çizilerek zaman aktivite eğrileri elde edildi. Hızlı komponentin yarılanma süresini belirlemek için eğrilerde 17.dakika ( t 1/2 17. dk ) ve total klirens süresini belirlemek için 67. dakika ( 1 1/2 67. dk) klirens hesaplanmasında kullanıldı. İstatistiksel değerlendirme için varyans analizi kullanıldı. 111 In pentetreotide' in Tc 99m DTPA'dan daha yavaş klirens göstermesi epidural aralıkta mevcut bazı reseptörlere bağlanması ile ilişkili olabilir. Bunu test etmek için radyoaktif madde ile işaretlenmemiş octreotide verilerek somatostatin reseptör blokajı sağlanmış ve ln-111 pentetreotide' in radyoaktif madde ile50 low energy high resolution collimater ( LEHR ). For quantitavive evaluation regions of interest ( ROI ) were drawn on epidural space and time-activity curves were generated. The first 17. minutes of the curves were used to calculate clearance half time of fast component ( 1 1/2-1 7.min ) and 67. minutes of the curves were used to calculate total clearance half time ( t 1/2-67.min ). Analysis of variance was used for statistical analysis. 111 In pentetreotide had slower clearance than Tc 99m DTPA and this might be due to binding of 111ln pentetreotide to some receptor in epidural space. In order to test this condition, initially unlabeled octreotide was given to block receptors and clearance of 111ln pentetreotide was found faster. When unlabeled morphine was given first, clearance rate of 111ln pentetreotide does not interact with opioid receptors and probably binds to somatostatin receptors.