Farklı implant üstü restoratif materyallerin implant kemik ara yüzeyine dinamik kuvvetler altında ilettiği streslerin incelenmesi
Investigation of stresses transmitted by different superstructure restorative materials to implant bone interface under dynamic loads
  1. Tez No: 115930
  2. Yazar: TOLGA AKOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Farklı İmplant Üstü Restoratif Materyallerin İmplant Kemik Ara Yüzeyine Dinamik Kuvvetler Altında İlettiği Streslerin İncelenmesi Farklı implant fist yapı materyallerinin fonksiyonel yükler altında gösterdiği stres absorblama yetisi deneysel bir çalışma ile incelendi. Servikal yan yüzüne tek akslı bir strain gauge yapıştırılan vida tipi bir implant akrilik rezin içerisine gömüldü. Üst yapı materyallerinin yerleştirilmesi için teleskopik üst yapı kullanıldı. Materyal olarak önce güçlendirilmiş kompozit rezin (Artglass) fist yapı üzerine yerleştirilerek test edildi. Daha sonra sırayla porselen (Duceratin) ve akriik rezin yapay diş (Supertax) aynı üst yapı üzerinde test edildi. 50, 75, 100, 125 ve 150N hık fonksiyonel yükler 250msn lik temas süresinde materyaller üzerine uygulandı. Bu yüklemeler sırasında implantın servikalinde oluşan deformasyon miktarı bir veri toplayıcı sistem yardımıyla strain/zaman grafikleri şeklinde kaydedildi Grafikler üzerinde ilk temas ile birlikte darbe kuvveti etkisi ve bu etkinin son bulmasından sonra da temas süresi boyunca statik bir etki tespit edildi. Grafikler üzerinde hem darbe hem de statik etkinin gözlendiği kısımlardan elde edilen strain değerleri çift yönlü varyans analizi kullanılarak karşılaştırıldı. Grupların çoklu karşılaştırmaları ve istatistiksel olarak önemlilik seviyeleri Bonferroni metodu ile değerlendirildi Hem darbe kuvvetinde hem de statik kısımda tüm materyaller için strain miktarları önemli ölçüde farklı bulundu. Güçlendirilmiş kompozit rezin ve akrilik rezin porselenle karşılaştırıldığında stra'n değerlerinde %5-ll ve %23-28 lik bir stres absorbsiyonuna neden oldu. Çalışmanın sınırları içerisinde Branemark protokolüne göre hazırlanan akrilik rezin yapay dişin stres absorblamada oldukça etkili olduğu bulundu, edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation of Stresses Transmitted by Different Superstructure Restorative Materials To Implant Bone interface Under Dynamic Loads This experimental study was conducted to evaluate stress-dampening ability of different restorative materials under simulated functional loads by analysing the altering stresses on an implant An implant was embedded into acrylic resin with a uniaxial strain gauge bonded at its cervical level. The test materials were applied onto a telescoping abutment The materials were glass modified composite resin (Artglass), ceramic (Duceratin) and acrylic resin artificial tooth (Superlux). Simulated functional loads of 50, 75, 100, 125, 150 N were applied onto the restored abutment at contact duration of 250 msec Continuous acquisition was performed to record altering strain values due to dynamic loading. The data from material/load groups for impaction phase and stationary phase were subjected to a two-way analysis of variance. Multiple comparisons of groups and significance level adjustments were performed by Bonferroni method. Analysis of time dependent strain values revealed an impact effect at the initial moment of contact When the impact effect was over, a stationary effect was observed along with the contact duration. The strain values at both impact and stationary part were significantly different for all materials. GMCR and acrylic resin tooth provided a decrease in strain values %5-ll and %23-28 consequently when compared to ceramic group. Within the limitations of the experimental model, acrylic resin tooth, resembling the Branemark occlusal protocol was found to be the most effective.