İki farklı indirekt kompozit materyali üzerinde vital ağartma ajanlarının etkilerinin değerlendirilmesi
Investigation of the effects of vital bleaching agents on two different indirect composite materials
  1. Tez No: 115941
  2. Yazar: BURCU TÜZÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SUAT YALUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
-82- OZET Bu çalışmada; iki indirekt kompozit materyali üzerine üç farklı ağartma ajanı uygulanmış ve bu uygulamanın, indirekt kompozit materyallerinin yüzey pürüzlülüğü, yüzey sertliği ve renk değişimine etkisi incelenmiştir. Çalışmamızda, yukarıda belirtilen özelliklerin incelenmesi için kolorimetre, mikrosertlik ve profilometre cihazları kullanılmıştır. Her bir kompozit materyali için 40 adet olmak üzere toplam 80 adet örnek test edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; ağartma ajanlarının uygulanması sonucunda indirekt kompozit materyallerinin yüzey pürüzlülüğü, yüzey sertliği ve renklerinde değişim meydana geldiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-83- SUMMARY In this study, three bleaching agent have been applied on two indirect composite materials and the effect of this application on the surface roughness, surface hardness and colour change has been investigated. In this study, colorimeter, microhardness and profilometer have been used to examine the properties mentioned above. Total 80 speciments were tested 40 for each composite material. Based on the results of this study; after the application of the bleaching agents, changes in the surface roughness, surface hardness and colour of the indirect composite materials have been determined.