Beş farklı dolgu materyalinin fluorid salınım özelliklerinin in vitro koşullarda karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative evaluation of in vitro fluoride release from five different restorative materials
- Tez No: 115975
- Danışmanlar: PROF.DR. KORAY GENÇAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu in vitro çalışmada, iki poliasit-modifiye kompozit reçine materyali olan Dyract AP ve F2000, iki kompozit reçine materyali olan SureFil ve Solitaire ile geleneksel bir cam iyonomer siman olan ChemFlex materyallerinin kısa-dönem ve uzun-dönem fluorid salınımlarının karşılaştırılması ve NaF solüsyonu uygulanması sonucunda fluoridle yeniden yüklenebilme kapasitelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bunun yanında, diş minesinin bu materyallerden fluorid alınımının saptanması hedeflenmiştir. Birinci çalışmada, materyallerden hazırlanan örneklerden salınan fluorid düzeyleri 1., 2., 3., 7., 15., 30., 60. ve 90. günlerde ölçülmüştür. Ölçümler, bir iyon analizörüne bağlı bulunan kombine bir fluorid elektrodu ile yürütülmüştür. Materyallerden salınan fluorid miktarlarının karşılaştırılmasında Tukey HSD testinden, fluorid düzeylerinin günler arasında yapılan karşılaştırılmasında eşlendirilmiş diziler için ANOVA testinden yararlanılmıştır. Çalışma kapsamına alınan tüm materyallerin birinci hafta yapılan ölçümlerde fluorid salınımını gerçekleştirdiği, bunun yanında salınan fluorid düzeyleri arasında farklılıklar bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objectives of this in vitro study were to compare the short-term and long-term fluoride release from two polyacid-modified resin composites Dyract AP and F2000, two resin composites SureFil and Solitaire and a conventional glass ionomer cement ChemFlex and to evaluate the capacity of these materials to be recharged with fluoride after exposure to NaF solution. The fluoride uptake by enamel from these five fluoride releasing materials was also determined. In the first study, the fluoride released from the specimens prepared from the materials were measured at 1st, 2nd, 3rd, 7th, 15th, 30th, 60th and 90th days. The measeurements were carried out using a combined fluoride ion- selective electrode connected to an ion analyzer. The differences between the amounts of fluoride released from the materials were analysed using a Tukey HSD test. The differences between the daily measurements were analysed using Repeated Measure ANOVA. All the materials tested released fluoride for the first week, but there was a variation among the amounts of fluoride released from the materials.