Components and models of nonresponse in sample surveys
Örneklemelerde oluşan cevaplanmamaların bileşenleri ve modelleri
- Tez No: 116097
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZTAŞ AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZ ÖRNEKLEMELERDE OLUŞAN CEVAPLANMAMALARIN BİLEŞENLERİ VE MODELLERİ Erbayar Koçak, Esra Yüksek Lisans, İstatistik Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. H. Öztaş Ayhan Eylül 2001, 118 sayfa Bu tezde, araştırmalarda cevaplanmamanın önemi açıklanmıştır. Bazı seçilen elemanlardan ve tasarlanan örneklemden sonuç elde ederken hatalara neden olan cevaplanmama kaynakları ile çeşitli cevaplama ve cevaplanmama oranları tartışılmıştır. Araştırmalarda cevaplanmamaların etkileri ve cevaplanmamaları kontrol eden metodlar gözden geçirilmiştir. Bunlara ek olarak, cevaplanmamış dataların yerine konulması prosedürü ve cevaplanmamaların etkilerini gösteren modeller sunulmuştur. Son olarak, Türkiye Uluslararası Göç Araştırması üzerinde uygulamalar yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Cevaplanmama, Örnekleme, Örneklem Araştırmaları.
Özet (Çeviri)
1)1 ABSTRACT COMPONENTS AND MODELS OF NONRESPONSE IN SAMPLE SURVEYS Erbayar Koçak, Esra MS., Department of Statistics Supervisor: Prof. Dr. H. Öztaş Ayhan September 2001, 118 pages In this thesis, importance of nonresponse in sample surveys is explained. Nonresponse sources which result in failure to obtain observation on some elements selected and designed for the sample and different types of response - nonresponse rates are discussed. Effects of nonresponse on sample surveys and methods which control of nonresponse are examined. Also, types of imputation procedures for nonresponse and models which can reflect the implications of nonresponse and use for different sources of nonresponse are presented. Finally, some applications are done to the Turkish International Migration Survey data. Keywords : Nonresponse, Sampling, Sample Surveys.