Studies on processing parameters of high-permeability manganese-zinc ferrites
Yüksek magnetik geçirgenliğe sahip mangan-çinko ferritlerin üretilme parametreleri üzerine çalışmalar
- Tez No: 116302
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM TİMUÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
öz YÜKSEK MAGNETIK GEÇİRGENLİĞE SAHİP MANGAN -ÇİNKO FERRİTLERİN ÜRETİLME PARAMETRELERİ ÜZERİNE ÇALIŞMALAR Kayıhan, Ağca Bağcan Yüksek Lisans, Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Muharrem TİMUÇİN Aralık 2001, 89 sayfa Mangan-çinko ferritlerinin işlenme değişkenlerinin ilk magnetik geçirgenliğe olan etkisi araştırılmak üzere deneysel bir çalışma yürütülmüştür. Bu sebeple, labaratuarda yapılan seramik tozlarıyla toroid şeklinde bir ferrit seramiği üretilmiştir. Kimyasal bileşim değişikliğinin magnetik geçirgenliğe olan etkisi, ferrik durumda olan seramiğin mangan-çinko oranı ve demir miktarını değiştirmek suretiyle, araştırılmıştır. Pişirme işlemlerini yürütmek amacıyla uygun bir sinterleme kabı geliştirilmiştir. Sinterleme şeması kademeleri ısıtma ve soğutma hızlan, ve tepe sinterleme sıcaklığındaki koşullan inceleyerek belirtilmiştir.Çalışmanın sonuçlan ilk magnetik geçirgenliğin en çok tepe sinterleme sıcaklığından etkilendiğini ortaya çıkardı. Aynı zamanda ilk magnetik geçirgenliğin kimyasal bileşikteki değişmelere de son derece bağlı olduğu ortaya çıktı. Magnetik geçirgenlik üzerine yapılan incelemeler, SEM çalışmalarıyla elde edilen mikroyapı özellikleriyle uygunluk gösterdi. ANAHTAR KELİMELER: Mn-Zn ferritler, sinterleme, ilk magnetik geçirgenlik vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STUDIES ON PROCESSING PARAMETERS OF HIGH PERMEABILITY MANGANESE- ZINC FERRITE CERAMICS Kayman, Ağca Bağcan M.S. in Materials and Metallurgy Engineering, Middle East Technical University Ankara,Turkey Supervisor : Prof. Dr. Muharrem TİMUÇİN December 2001,89 pages An experimental study has been conducted in order to determine the effects of intrinsic and extrinsic processing parameters on the initial magnetic permeability of manganese zinc ferrite ceramics. For this purpose ferrite ceramics in toroid form were manufactured from ceramic powders manufactured in the laboratory. The variation of magnetic permeability with changes in chemical composition was investigated in terms of variable manganese to zinc ratio and the amount of iron introduced into the ceramic in ferrous state. A suitable sintering enclosure was developed for performing the firing operations. The steps of the sintering schedule were defined by examining the effects of heating and cooling rates, and soak conditions at the peak sintering temperature. inThe results of the study revealed that the initial magnetic permeability was influenced most by the peak sintering temperature. Compositional modifications contributed greatly to the magnitude of the initial permeability as well. The observations on magnetic permeability were correlated with the microstructural features established through SEM study. KEYWORDS : Mn-Zn ferrites, sintering, initial permeability. IV