Sürekli yanma odalarında alev çıkış sıcaklığına etkiyen çeşitli parametrelerin analizi
An Analysis of various parameters effecting the flame exit temperature in continous combustion chambers
- Tez No: 11649
- Danışmanlar: PROF. DR. MECİT SİVRİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
SÜREKLİ YANMA ODALARINDA ALEV ÇIKIŞ SICAKLI?INA ETKİYEN ÇEŞİTLİ PARAMETRELERİN ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Anıl KAREL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1990 ÖZ Günümüzde, güneş enerjisi ve nükleer enerji gibi yeni enerji kaynaklarından yararlanma yolunda araştırmaların yoğunlaşmasına rağmen, bu sistemlerden istenilen ölçüde yararlanılamaması. yanma olayının önemini uzun yıllar koruyacağı izlenimini vermektedir. Yanma odalarındaki en önemli konular, yanlanın veriminin artırılması, yanlanın mümkün olabilecek en küçük hacimde ve en kısa sürede gerçekleşmesini sağlamak ve özellikle gaz türbinlerindeki yanma odalarında, yarana odası çıkışındaki sıcaklığın çok yüksek olmamasını sağlamaktır. Yanma odası çıkışındaki çok yüksek sıcaklıklar malzeme üzerinde olumsuz etkiler yapmakta ve çalışma ömrünü azaltmakta dır. Yanma odası çıkışındaki çok düşük sıcaklıklar ise türbin verimini düşürmektedir. Sürekli yanma odalarında, yanma ve alev cephesi ile ilgili olarak gerek teorik, gerekse deneysel olmak üzere değişik çalışmalar yapılmıştır. bu çalışmalarda yanma olayını etkileyen çeşitli parametrelerin etkileri araştırılmıştır. Fakat özellikle gaz türbini yanma odalarında oda çıkışındaki gaz çıkış sıcaklığının kontrol edilmesi ve istenilen seviyede tutulabilmesi, türbin kanatlarının, yüksek sıcaklıklardan korunabilmesi açısından önemlidir. Dolayısıyla, bu çalışmada çeşitli parametreler ele alınarak, bu parametrelerin değişimlerinin yanma odası çıkış sıcaklığını nasıl etkilediği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
AN ANALYSIS OF VARIOUS PARAMETERS EFFECTING THE FLAME EXIT TEMPERATURE IN CONTINOÜS COMBUSTION CHAMBERS (M.Sc. Thesis) Anıl KAREL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY SEPTEMBER İ990 ABSTRACT Ths combustion phenomena is likely to keep its importance for a long time, in spite of intensive researchs on use of new energy sources as solar and nuclear energy, which are not applicable as well as conventional energy sources. The most important subjects in combustion chambers are to increase the combustion efficiency, to accomplish the combustion process in a minimum volume and time, and especially for the combustion chambers in gas turbines, to keep the temperature at the exit of combustion chamber at a desirable level. Very high tempera tures at the combustion chambers make negative effect on material and shorten the working life of materials. The low temperatures at the exit of combustion chambers reduce the turbine efficiency. Various studies for the combustion and flame front in continous combustion chambers have been done theoretically and experimentally. In these studies effects of different parameters on combustion have been investigated. In gas turbines, control of exit temperatures is very important in order to keep the blades from very high temperatures. In this study, in the light of above, the effects of variation of the various parameters are investigated.