Dolgulu kolonlarda sıvı tutunması ve ıslanma etkinliği arası modelleme
The Modelling between the liquid holdup and the wetting efficiency in packed columns
  1. Tez No: 11650
  2. Yazar: AHMET ALICILAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BİÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
DOLGULU KOLONLARDA SIVI TUTUNMASI VE ISLANMA ETKİNLİ?İ ARASI MODELLEME (Doktora Tezi) Ahmet ALICILAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 1990 Aşağı, doğru paralel akımlı üç fazlı kule reaktörlerde sıvı tutunması ve ıslanma etkinliği tasarım ve dizaynda etkili olan iki parametredir, Yapılan bu çalışmada 1.02x10 -3 3.65x10 m/s sıvı ve 0,0812-0.203 m/s gaz hızı aralığında üç ayrı boyuttaki dolgu üzerinde sıvı tutunma sı ve ıslanma etkinlikleri tespit edildi. Bu amaçla izleyici metodu kullanıldı. Sıvı faz olarak su, gaz faz olarak hava ve katı faz olarak kürevi polietilen partiküllerin kullanıldığı çalışmada izleyici olarak? sıvı tutunma ölçümlerinde KC1 ve ıslanma etkinliği ölçümlerinde dioksandan faydalanıldı. Sonuçlar moment tekniğiyle değerlendirildi ve bir bilgisayar regresyon programıyla modellemeler yapıldı. Türetilen modeller literatürdeki son çalışmalarla mukayese edildi.
Özet (Çeviri)
THE MODELLING BETWEEN THE LIQUID HOLDUP AND THE WETTING EFFICIENCY IN PACKED COLUMNS (Ph.D. Thesis) Ahmet ALICILAR GA Z Î UN I VE RS I TY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May,, 1990 ABSTRACT The liquid holdup and the wetting effectiveness in a trickle bed reactor are two important parameters that are effective in the planning and design. In this work,, these -3 two parameters were determined in the range of 1.02x10 -“* to 3.65x10 ”ro/s liquid flow rates and 0.0812 to 0.203 m/s gas flow rates over the particles with three different dimensions. For this purpose. the tracer method was used. Dioxane and the saturated solution of KC1 were served as a tracer at the measurements of the wetting efficiency and 'the', liquid holdup respectively along the work. Water, air and spherical polyethylene particles were used as the liquids gas and solid phase respectively. The results were estimated by the moment technique and the correlation was developed using a computer regression program. Derived models were compared to the recent studies in the literatures -xv-